Dosiahnutie finančnej nezávislosti (FIRE) sa v posledných rokoch stalo snom mnohých ľudí. Predstava predčasného dôchodku a trávenie času podľa vlastných predstáv znie určite lepšie ako život v zabehnutých koľajách – 40 rokov práce a prežívanie na dôchodku. Dnes sa pozrieme na žánrovú klasiku z roku 1992 – knihu Your Money or Your Life od autorov Vicki Robin a Joe Dimingueza, ktorá stála pri zrode hnutia FIRE.
Prinášame vám tradičné porovnanie výsledkov riadených portfólií Finaxu a populárnych podielových fondov na pozadí ekonomickej recesie spôsobenej pandémiou koronavírusu COVID-19. Na ktorých aktívach bolo možné v prvej polovici roka zarobiť? Dokázali aktívni manažéri reagovať na krízu a priniesť investorom viac ako samotné trhy?
V ďalšej časti seriálu Investičná bitka sme pod drobnohľad priviedli obľúbené fondy najväčšieho privátneho bankovníctva. Ich cieľom je ponúknuť klientom stabilný výnos pri minimalizácii rizika a ochranu kapitálu.
V ďalšej časti seriálu Investičná bitka sme Inteligentné investovanie porovnali s investičným sporením AXA Tempo. Ani tento produkt nedokázal doposiaľ výnosmi a inými parametrami prekonať pasívne investovanie, ktoré reprezentuje Finax.
Koľko zarábajú investori v podielových fondoch správcovskej spoločnosti IAD Investments? Analýza dynamických fondov najstaršieho slovenského správcu je veľkým sklamaním. Pozrite sa na ich výsledky v ďalšej časti seriálu Investičná bitka.
Stavebné sporenie bude čoskoro oslavovať 28. výročie svojej existencie na Slovensku. No tak ako mnoho 28 ročných, aj ono už má najlepšie roky za sebou. Od roku 2019 totiž vstúpilo do platnosti viacero noviniek, ktoré ho právom poslali na smetisko dejín.
Najviac investícií majú Slováci umiestnených v zmiešaných podielových fondoch. Žiaľ, ide zväčša o nevýhodné investičné produkty, ktorými svoje peniaze pripravujú o zhodnotenie. Čo sú zmiešané fondy a prečo existujú lepšie alternatívy pre vaše úspory?
Finax Inteligentné investovanie prevalcovalo Rytmus na poli výnosov, výšky poplatkov a ďalších parametrov ako daňová povinnosť, investičný komfort, či vedľajšie služby. Program Rytmus od spoločnosti Amundi (predtým Pioneer) pritom patrí medzi najrozšírenejšie investičné produkty na Slovensku.
Finax Inteligentné investovanie porazilo obľúbený fond C-Quadrat ARTS Total Return Global AMI o celú jednu dĺžku. Porovnanie potvrdilo výhody pasívneho investovania voči aktívnej správe investícií. Ak chcete zarábať, vyberte si riešenie s nízkymi poplatkami, nulovými daňami a trhovými výnosmi.
Conseq patrí medzi ikony investičného trhu v Čechách a na Slovensku. Jeho 26-ročná história však nie je zárukou kvality. Na Slovensku ponúkaný produkt 3D Invest a fond Active Invest Dynamický dosahuje žalostné výsledky.
Úspory v 2. dôchodkovom pilieri majú za sebou najturbulentnejší polrok vo svojej histórii. Po extrémne výnosnom roku 2019, kedy zhodnotenie negarantovaných fondov dosiahlo takmer 30%, zažili sporitelia vplyvom koronakrízy aj odvrátenú stránku investovania. Indexové negarantované fondy sa ku koncu marca obchodovali o tretinu nižšie ako na začiatku roka, poklesy sa nevyhli ani konzervatívnejším stratégiám či dokonca dlhopisovým garantovaným fondom.
Mnoho slovenských investorov vyhľadáva dividendové akcie. Všeobecne sú v našich končinách považované za skvelý investičný nástroj vyplácajúci pravidelný výnos. Je to ale skutočne tak? Vysvetlíme vám, prečo dividendové investovanie vôbec nie je ideálne, prečo by ste nad ním nemali ani uvažovať a prečo sú iné formy investovania výrazne lepšie.
Drvivá väčšina dôchodcov nie je spokojná s výškou svojho dôchodku. Pozrite si výsledky prieskumu Finaxu o spokojnosti dôchodcov, o priemerných dôchodkoch v závislosti od vzdelania alebo odpracovaných rokov a iných zaujímavých štatistík týkajúcich sa života na penzii v našej krajine.
Záujem o zlato v uplynulých mesiacoch vzrástol. Jeho predajcovia využívajú ekonomickú recesiu ako argument v prospech zlata, čo mnohých potenciálnych investorov pletie. Zanalyzovali sme pre vás históriu zlata a všetky parametre investície do nej. Prinášame vám informácie, koľko sa dá na zlate zarobiť, koľko stojí tento špás, či sa vôbec oplatí kupovať zlato, na čo si dať pri zlate pozor a kedy a ako do neho vhodne investovať.
Národná banka Slovenska prijala v posledných rokoch viacero opatrení, ktorých cieľom bolo zmiernenie rizík spojených s rýchlym rastom zadlženosti slovenských domácností. Ľahko dostupné hypotéky na 100% kúpnej ceny sú tak už minulosťou. Ak dnes chcete bývať vo vlastnom, musíte sa okrem rastúcich cien nehnuteľností popasovať aj s viacerými požiadavkami bánk.
Pojem minimalizmus býva mylne chápaný ako nedostatok vecí. V skutočnosti však znamená presný opak - absolútny dostatok všetkého, čo potrebujeme k skutočne šťastnému životu. A na to rozhodne nepotrebujeme minúť kopu peňazí.
Kniha, ktorá začala pretvárať môj pohľad na osobné financie. Stála pri zrode postoja k mojej finančnej slobode. Skvelá kniha, ktorá vás prinúti sa zamyslieť nad vašimi hodnotami vo vzťahu k vašim peniazom.
Kríza v dôsledku pandémie koronavírusu môže nepríjemne prekvapiť investorov do slovenských firemných dlhopisov. Dlhopis je totiž veľmi široký pojem. Niektoré dlhopisy sú najbezpečnejšie cenné papiere na svete, iné sa radia medzi veľmi rizikové nástroje. Aké riziká nesie priama investícia do firemného dlhopisu v porovnaní s dlhopisovým fondom, ako správne investovať do dlhopisov a ako do dlhopisov investuje vaše peniaze Finax?
Strata práce, dlhšia PN-ka, pandémia, zatekajúca strecha, pokazené auto či len nečakane vysoké nedoplatky na energiách. Ak nechcete, aby problémy, ktoré prináša život, prerástli do kritických rozmerov a zbytočných pôžičiek, je potrebné byť na ne pripravený. Na to slúži finančná rezerva. Koľko by ste si ale mali „odložiť bokom“? Kde držať finančnú rezervu? Stačí vám na ňu bežný účet v banke alebo ju môžete investovať?
Zabezpečenie bývania patrí k najväčším položkám v rozpočte väčšiny ľudí. Ak nepatríte k štastlivcom, ktorí získali vlastné bývanie takmer zadarmo privatizáciou bytového fondu v 90-tych rokoch alebo dedičstvom, máte v zásade na výber z dvoch možností – bývanie v podnájme alebo “vo vlastnom”, teda s hypotékou na krku. Čo je však výhodnejšie? Oplatí sa viac zadĺžiť sa na desiatky rokov alebo je lepšie využiť flexibilitu a bezstarostnosť života v podnájme?
Mnohí z vás dlhodobo uvažujú nad presunom investícií z drahých podielových fondov alebo iných investičných produktov do výhodnejšieho riešenia, akým sú indexové fondy ETF. Ak ste ešte nad tým nepremýšľali, teraz je najvhodnejší čas tak spraviť. Väčšina investícií je dnes v strate, vďaka ktorej pri ich ukončení nebudete musieť platiť dane.
Investíciou s Finaxom podstupujete menové riziko. Čo si máte predstaviť pod týmto rizikom, ako ho eliminovať a ako k nemu pristúpil Finax, nájdete v ďalšom článku zo série Ako to robíme. Zistite, prečo menové riziko patrí k nafukovaným strašiakom a spoznajte dôvody, prečo sme odmietli zabezpečiť investície voči kurzovým stratám.
Správny hospodár sa snaží využiť každú situáciu vo svoj prospech. Kým v poslednom blogu sme sa venovali téme, ako rodinný rozpočet zachrániť, tentokrát budeme radiť domácnostiam, ktoré by chceli z krízy vyjsť z pohľadu rodinných financií zdravšie a silnejšie.
V momente, keď sa vírus COVID-19 začal v Európe masívne šíriť, všetci sme riešili v prvom rade svoje zdravie a spôsoby ako sa efektívne pred vírusom chrániť. Primárna panika z ochorenia pomaly opadá. Prichádza však druhá hrozba – ekonomická. Ako sa finančne pripraviť na najbližšie mesiace?
Na vašu žiadosť vám prinášame analýzu riadených portfólií Partners Investments. Investičné riešenie nového obchodníka s cennými papiermi na slovenskej finančnej scéne je drahé a portfólia sa odlišujú od stratégií Finaxu, ale očakávania budúcich výnosov sú optimistické.
Rok 2019 nás mohol v investovaní mnohému priučiť, podobne ako nám slušné ponaučenia ponúka už aj rok 2020. Naposledy sa ešte ohliadneme za minulým rokom a aj na pozadí súčasného diania vám radi predstavíme základné ponaučenia, ktoré si z nich vziať pre vaše investovanie.
Nepoznám takmer nikoho, kto by vedel povedať, aký dostane od štátu dôchodok. Ja to číslo poznám a je hrozivé. Je dôležité poznať, ako váš dôchodok Sociálna poisťovňa vypočíta a ako si už dnes viete zistiť, koľko raz dostanete.
V posledných týždňoch sa na Slovensku veľa diskutovalo na tému dôchodkov. Stará vláda na poslednú chvíľu schválila 13. dôchodok. Ako svoje dôchodky vnímajú samotní dôchodcovia? Rozhodli sme sa pozrieť na tému dôchodkov bližšie.
Svet opantali obavy z nového Corona vírusu. Jeho šírenie mimo Číny nenechalo chladnými ani finančné trhy, ktoré sa v uplynulých dvoch týždňoch zatriasli. Prinášame vám pohľad na súčasnú svetovú situáciu vo vzťahu k vašim osobným financiám a odporúčanie pre vaše investície.
Rozšírenie koronavírusu z Číny do zvyšku sveta znepokojilo mnohých investorov. Po dlhšom období pokoja tak akciové trhy zaznamenali väčšie poklesy. Prinášme vám návod, ako sa správať počas krízy na finančných trhoch.
Rok 2019 bol k investorom veľmi štedrý. Darilo sa všetkým triedam aktív a výnosy väčšiny akciových trhov skončili v slušných dvojciferných percentách. Minulý rok sa skutočne dalo zarobiť všade a poľahky.
Plánovanie svadby môže byť dobrou príležitosťou, ako v domácnosti poriadne prevetrať tému peňazí a nájsť optimálne riešenie pre financovanie vášho (prvého) veľkého spoločného cieľa.
3. pilier a Finax zamestnanecký program sú dve rozdielne riešenia investičného sporenia na dôchodok, z ktorých momentálne každé ponúka vlastné benefity. V tomto článku prehľadne zhŕňame výhody a nevýhody dvoch produktov a sumarizujeme ich vplyv na výsledok sporenia na konkrétnych príkladoch. Kde sa oplatí sporiť zamestnancom na dôchodok viac?
Zamestnanecký program Finaxu mnohých zaujal a dostali sme viaceré otázky, či sa oplatí vzhľadom na odvodové zvýhodnenie príspevkov zamestnávateľa do 3. piliera. Prinášame vám sumár výhod programu Finax, porovnanie základných parametrov a ďalšie detailnejšie vysvetlenie jeho fungovania.
Trápi vás rodinný rozpočet? Netušíte, ako je možné že neviete z výplaty nič ušetriť? Zmenou banky som dokázal na poplatkoch ušetriť až 500 eur ročne. Prečítajte si návod, ako na to.
Za posledných 15 rokov od svojho vzniku prežil 2. dôchodkový pilier turbulentné obdobie. Nie však ani tak kvôli výkyvom na finančných trhoch, ale najmä „vďaka“ mnohým negatívnym zásahom politikov. Napriek všetkému dnes vďaka nemu mnohí Slováci zarábajú výnosy, o ktorých sa im do jeho vzniku ani nesnívalo.
Finax sa často prezentuje dlhodobým historickým vývojom svojich portfólií. Vždy ide o modelovaný vývoj a v tomto článku vysvetľujeme, prečo operujeme s modelovanou výkonnosťou, a do detailov odhaľujeme, ako sme sa k nej dostali, akú metodiku sme použili a z čoho sme vychádzali.
Častou otázkou pri zakladaní investičného sporenia pre deti je, či sporiť na meno dieťaťa alebo na podúčte rodiča. Aké povinnosti vám vyplývajú z týchto dvoch spôsobov a aké výhody pre vás a vaše dieťa každý z nich nesie? Platia deti dane, je nakladanie s majetkom dieťaťa obmedzené a ďalšie otázky, ktoré máte pri investovaní pre vaše deti.
Kedy naposledy ste si povedali, že si už konečne musíte začať sporiť, ale nie a nie sa k tomu dokopať? Vypočítali sme, koľko peňazí vás stálo odloženie investovania na neskôr.
V uplynulých mesiacoch sa v médiách objavili správy, ktoré kritizujú pasívne investovanie a vystríhajú pred indexovými fondmi ETF. Medzi poslami negatívnych správ nájdeme legendárnych investorov, ale aj slovenských správcov. Nesú investície do fondov ETF skutočne vyššie riziko? Finax postavil portfóliá práve na týchto skvelých nástrojoch, preto vnímame vyjadrenie k tejto otázke ako našu povinnosť.
Najočakávanejšia novinka Finaxu pre rok 2019 je tu. Program pravidelnej renty vám umožní užívať si rokmi nasporené peniaze. Spoznajte, ako si otvoriť výplatný účet a ako si ho správne nastaviť.
Cieľom investovania je zabezpečiť si príjem a zachovanie životného štandardu alebo ich zvýšenie v čase, keď už aktívna kariéra investora skončí. Finax myslí aj na obdobie po budovaní majetku a prináša unikátne riešenie pre klientov, ktorí si chcú užívať nadobudnutý majetok. Inteligentná renta je výplatné portfólio. Ako vyzerá a prečo je ideálnym riešením vášho dôchodku?
V nedávnom prieskume ČSOB a agentúry IPSOS až 62% Slovákov označilo kúpu nehnuteľnosti za najlepšiu formu dlhodobej investície. Na druhom mieste sa umiestnil sporiaci účet v banke (23%) a prvú trojku uzatvárali podielové fondy (21%). Zarobíte však kúpou nehnuteľnosti na prenájom viac ako inteligentným investovaním?
Bezpečnosť majetku je vždy prvoradá. Ide o jeden z kľúčových parametrov posúdenia kvality investície. Spoznajte, ako sa staráme o bezpečnosť vašich peňazí. Čo podnikáme pre ochranu vašich úspor, ktoré plánujete držať vo Finaxe dlhodobo?
Nepriaznivý demografický vývoj a neradostný stav verejných financií nedávajú asi nikomu veľkú nádej na pokojnú starobu. Približne tretina pracujúcich dnes dúfa, že prilepšenie k dôchodku od štátu a z 2. piliera príde z doplnkového dôchodkového sporenia, známeho aj ako 3. dôchodkový pilier. Pozrime sa teda na to, ako funguje, čo od neho môžeme očakávať a či sa vôbec oplatí sporiť si na dôchodok v pilieri číslo 3.
Zatiaľ čo na Slovensku sa vedú debaty o tom, ako naučiť ľudí šetriť a rozumne investovať aspoň časť zarobených peňazí, v zahraničí sa v posledných rokoch dostáva do popredia opačný trend. Čoraz viac ľudí si odkladá a investuje prevažnú časť svojho príjmu za účelom dosiahnutia finančnej nezávislosti. Za peniaze si totiž okrem pekných vecí môžete kúpiť aj niečo oveľa cennejšie - slobodu.
Čo by ste mali vedieť o fungovaní robo-poradcu? Ako pracujú jeho algoritmy? Nastavte si svoj účet správne, aby ste sa v budúcnosti vyhli nepríjemnostiam.
Pokiaľ človek nie je samouk, nezaujíma sa a neštuduje, nemá odkiaľ vedieť, čo si má pod investovaním skutočne predstaviť a ako správne investovať. Finax vám prináša základný pohľad, čo je investovanie a prečo by malo byť neoddeliteľnou súčasťou života každého.
Ako bude rásť hodnota vášho majetku, ak budete vašu pravidelnú platbu navyšovať o infláciu, či nárast mzdy? Návod, ako sa vyhnúť prekvapeniam z rastu cien, ktoré vás čakajú, až s Finaxom došetríte.
Ľudia nie sú roboti (aspoň zatiaľ) a nájsť vôľu šetriť, odhodlanie investovať a disciplínu vytrvať nie je jednoduché. Tieto prirodzené ľudské nedostatky pomáhajú odstraňovať rôzne automatizované šetriace a investičné schémy, ktoré ľudí odbremeňujú od mnohých rozhodnutí. Žiaľ, častokrát sporiteľov a investorov odbremenia aj od veľkého množstva peňazí.
Život na dlh sa Slovákom očividne zapáčil. Len za posledných 6 rokov sa objem úverov domácností takmer zdvojnásobil. V rýchlosti zadlžovania sme si dokonca s prehľadom vybojovali prvú priečku v rámci celej Európskej únie.
Áno, vo Finaxe môžete založiť účet aj pre neplnoleté dieťa. Postup sa však mierne odlišuje od bežného založenia účtu pre dospelú osobu. Preto sme spísali detailnejší návod, ako na to.
Rok 2019 sa prelomil do svojej druhej polovice. Prinášame vám bilanciu prvých šiestich mesiacov. Ako sa vyvíjali trhy, aké zhodnotenie dosiahli portfóliá Finax a ako sa v konštruktívnom prostredí darilo konkurencii? Nahliadnite do tradičného porovnania Inteligentného investovania a najpopulárnejších podielových fondov na Slovensku.
Volám sa Miško a som druhák na základke. Tatino mi vysvetlil, že nie je dobré, aby som si nechával veľa peňazí vo svojom prasiatku, ale aby som si sporil a nechal peniaze pracovať.
Neexistuje dobrý dôvod, prečo neinvestovať. Dlhodobé investovanie prináša len výhody a váš život zmení k lepšiemu. Pozrite si najčastejšie mýty a výhovorky, s ktorými sa v praxi stretávame.
Koncom marca schválil parlament zastropovanie dôchodkového veku na úrovni 64 rokov. Predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) Ivan Šramko vyjadril k ústavnému zastropovaniu dôchodkového veku zásadné výhrady.
Dôchodky nie sú téma, o ktorej by sa na Slovensku radostne debatovalo pri pive. Nie je to ale ani niečo, pred čím by sme si mohli dovoliť zatvárať oči, keďže toto obdobie predstavuje približne pätinu nášho života. Koľko peňazí budem na dôchodku dostávať? A bude sa dať z tejto sumy slušne vyžiť? Dožijem sa vôbec dôchodkového veku? Toto sú otázky, ktoré skôr alebo neskôr začnú trápiť každého z nás.
Som otec dvoch chlapcov a rovnako ako vy milujem svoje deti nadovšetko na svete. S manželkou sme sa rozhodli, že chceme našim deťom zabezpečiť dobrý štart do ich života. Prečítajte si návod, na čo pri sporení pre deti myslieť, aby ste na nič nezabudli.
Diverzifikácia je základnou podmienkou pasívneho investovania. Zároveň predstavuje skvelý jednoduchý nástroj znižovania rizika investície a cestu k dlhodobým stabilným výnosom. Finax ponúka portfóliá s najvyššou mierou diverzifikácie na slovenskom trhu. Ako funguje diverzifikácia, čo si pod ňou možno predstaviť a prečo je dôležitá pre vaše investície?
Môžem určiť osobu, ktorá po mojej smrti zdedí moje investície? Viem určiť, aká časť majetku pripadne manželke a aká deťom? Prinášame vám návod, ako rozdeliť zabezpečenie vašej rodiny.
Pasívne investovanie s pravidelným rebalansovaním dlhodobo prináša vyššie zhodnotenie. Aby sme overili tento fakt, porovnali sme skutočný vývoj účtov našich klientov a podielových fondov počas uplynulého turbulentného obdobia na finančných trhoch.
Ľudia majú o podielových fondoch a investičných manažéroch množstvo mylných predstáv. Často sa stretávame s názormi, že ochránia investíciu pred poklesmi jej hodnoty, že vedia predvídať vývoj trhov alebo vyberať akcie, ktoré budú rásť najviac.
Čo sa stane s investíciami po úmrtí ich majiteľa? Ako prebieha dedičské konanie pri investíciách vo Finaxe? Aké je postavenie dispozičného práva splnomocnenej osoby pri smrti vlastníka majetkového účtu?
Privátne bankovníctvo by malo byť zhmotnením luxusu a kvality v oblasti financií. Pozreli sme sa na portfóliá privátnych klientov, aby sme vám ukázali, aké investičné služby dostávajú bonitní ľudia a či nevedia svoj majetok uložiť efektívnejšie. Určite vás neprekvapí, že sú hlavne zlatou baňou pre banky a v tomto smere privátnym klientom nie je čo závidieť.
Nedávne opatrenia Národnej banky Slovenska, ktorých cieľom bolo spomaliť rýchle tempo zadlžovania slovenských domácností, sa pomaly ani nestihli prejaviť a vláda už hádže potenciálnym hypodlžníkom záchranné koleso. Čo tam po nejakých odporúčaniach NBS, voľby sú za dverami, treba si kúpiť aj hlasy mladých. Na pomoc prichádza relikt doby minulej, mladomanželská pôžička.
Prehľadný sumár zdaňovania výnosov z investícií, rôznych druhov príjmov z cenných papierov. Dane sú opomínaný prvok investovania. Spoznajte daňové povinnosti vyplývajúce z finančného majetku, zohľadnite ich pri investičnom rozhodovaní a zarábajte viac.
Väčšina živnostníkov na Slovensku odvádza do Sociálnej poisťovne len minimálne odvody. Ak aj vy podnikáte a „optimalizujete“ daňové a odvodové zaťaženie (t.j. platíte iba nevyhnutné minimum), mali by ste sa zamyslieť na tým, z čoho budete neskôr žiť. Dôchodok od štátu to totiž nebude.
Pokles štátnej prémie o polovicu a sprísnenie podmienok na jej získanie po 1.1.2019 spravilo stavebným sporiteľniam výrazný škrt cez rozpočet (doslova). Časy ľahkého podnikania sa im skončili, o klienta musia bojovať. So sloganom „Ťažko vysvetliť. Ľahko nasporiť.“ a deklarovaným výnosom 7,5% nedávno vyrazila do boja Prvá stavebná sporiteľňa (PSS). Ak si ale myslíte, že v stavebnej sporiteľni môžete naozaj zarobiť 7,5% ročne, ste na omyle.
Do nového roka finančné trhy vstúpili s roztrasenými kolenami na vlnách neistoty. Kam by ste mali svoje prostriedky umiestniť, aby ste nestratili a zarobili čo najviac? Čo hovoria odborníci? Aké sú prognózy trhov pre rok 2019?
Náročné trhové obdobia sú vždy skúškou charakteru investorov, ich vôle, trpezlivosti, ale najmä kvality investícií. Poklesy trhov nesmú byť dôvodom zanevretia na investície, ale majú byť testom vhodnosti investičnej stratégie a ponaučením do budúcnosti. Čo rok 2018 ukazuje vaším investíciám?
V najbližších dňoch dostane takmer 1,5 milióna sporiteľov v II. dôchodkovom pilieri výpis o stave dôchodkového účtu. Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) majú povinnosť zaslať výpisy svojim klientom za predchádzajúci rok každoročne do 31.januára. Posledné roky bola radosť ich čítať. Tohtoročný výpis ale asi nepoteší nikoho.
Často sa stretávame s námietkou, že napriek dobrým úmyslom mnohým na investovanie jednoducho nezostávajú peniaze. Zatiaľ nás ale nikto nepresvedčil, že je to naozaj tak. Či už zarábate tisíce eur mesačne alebo minimálnu mzdu, priestor na investovanie sa dá nájsť vždy. Neveríte? Čítajte ďalej, možno budete sami prekvapení.
Životné poistky sa stále tešia pomerne veľkej obľube, čo je nepochopiteľný fenomén slovenskej finančnej reality. Prinášame vám vlastnú skúsenosť zakladateľa Finaxu s „investičkom“, ktorá vám snáď objasní, prečo je popularita týchto poistiek hlúpa.
Dennodenne sme svedkami márnej snahy investorov načasovať svoju investíciu. Mnoho ľudí ju roky odkladá v naivnej nádeji výhodnejšieho nákupu. Ide však o zbytočnú snahu, ktorá ich pripravuje o zárobky. V konečnom dôsledku tí, čo sa boja a špekulujú, svoj majetok znehodnocujú.
Začnú Slováci sporiť efektívne cez pasívne indexové fondy ETF rovnako, ako dnes sporia bežní Američania? Pozreli sme sa na budúcnosť investovania na Slovensku.
Na Slovensku sme si zvykli, že štúdium na vysokej škole je zadarmo. Trend v Európe a po celom svete je ale opačný, vzdelanie je bezplatné v čoraz menšom počte krajín a zároveň je čím ďalej tým drahšie. Ako sa pripraviť na takúto budúcnosť?
Ak by vám banka alebo správca vašich peňazí vystavil účet na niekoľko desiatok tisíc eur, asi by ste si mysleli, že ide o nepodarený žart. Možno to znie absurdne, ale deje sa to denne a ešte aj „bez bločku“. Predražené finančné produkty oberajú o lepšiu budúcnosť tisícky Slovákov.
Warren Buffett, jeden z najbohatších ľudí na svete, nakúpil svoje prvé akcie vo veku 11 rokov, neprestal ich nakupovať dodnes a pritom pravidelne opakuje: „Ľutujem, že som s nákupmi nezačal skôr“. Buffettova cesta k bohatstvu je zosobnením princípu zloženého úročenia. Až 99% svojho majetku totiž zarobil po 50-tke.
Pravdepodobne ste už zaregistrovali informáciu, že portfóliá Finax miešame z desiatich ETF fondov v závislosti od miery rizika, ktorú je klient ochotný a schopný podstúpiť. Ako sme ale vybrali konkrétne cenné papiere a prečo je zloženie portfólií práve také, ako vidíte na svojich účtoch?
Vianoce sú pre mnohých hlavnou sezónou utrácania. Darčeky pre rodinu a známych, kúpa dovolenky, lyžovačky, bohatý jedálniček a bujaré oslavy príchodu nového roku dokážu narobiť slušný prievan v rodinných financiách.
Ak prídete do banky a máte na účte vyšší obnos peňazí, skoro určite vám na pobočke ponúknu svoje podielové fondy. Oproti Inteligentnému investovaniu ide o aktívne riadené formy budovania majetku, ktorých slabinami sú vysoké poplatky, ľudský faktor, nízka diverzifikácia a zdaňovanie výnosov.
Patríte aj vy k študentom, ktorí popri škole stíhajú pracovať? Ak zarábate viac ako 200€ mesačne a nechcete zbytočne darovať štátu niekoľko tisíc eur, čítajte ďalej, máme pre vás pár dobrých tipov.
Priemerný dôchodok zo Sociálnej poisťovne dosiahol v apríli sumu 440,33€. Ak pri pohľade na toto číslo máte pocit, že dnešní dôchodcovia to majú ťažké, čaká vás nemilé prekvapenie. Ak sa spoliehate len na dôchodok od štátu, budete sa mať ešte horšie.
Na Slovensku v súčasnosti pôsobí 6 dôchodkových správcovských spoločností (DSS). Aj keď v ich ponuke na prvý pohľad nie sú veľké rozdiely, určite nie je jedno, ktorej z nich zveríte vaše úspory. Nie všetky DSS-ky napríklad umožňujú investovať do indexových fondov, ktoré sú najlepšou a dlhodobo najvýnosnejšou alternatívou pre sporenie v II. pilieri. Veľké rozdiely sú aj v kvalite užívateľského prostredia jednotlivých DSS.
Viete, aké skutočné poplatky platíte na vašich investíciách v podielových fondoch? Vo Finaxe sme sa na náklady finančných produktov pozreli detailnejšie a zistené informácie vás nepotešia.
Finax ponúka veľmi férové atraktívne podmienky investovania, rovnaké pre všetkých. Prinášame na Slovensko možnosti, o akých drobní investori mohli doposiaľ len snívať.
Rast je jednou z najprirodzenejších vlastností ľudskej spoločnosti. Najväčšie obavy pri investovaní pramenia z prípadného poklesu ceny. Tento strach je však bezpredmetný.
Finax priniesol na slovenský trh, ako jednu z viacerých noviniek, aj automatizovaný rebalansing. Čo toto cudzie slovo znamená a aké výhody ponúka pre vaše investície?
Ak chcete byť v obraze, poznať novinky zo sveta financií a užitočné informácie, ako efektívne narábať s peniazmi, sledujte sekciu Blog na webe Finaxu. S článkami našich odborníkov sa môžete stretnúť aj v najväčších slovenských médiách.
V dnešnej časti Finax radí vám odpovieme na otázky ohľadom hypotéky pre mladých, kúpy nehnuteľnosti v súčasnej pandemickej situácií, investovania väčšej sumy naraz a pozrieme sa aj na bezpečnosť investície v Arca Capital.
V dnešnej mudrovačke sa pozrieme na korekcie akcií na technologickom trhu. Preberieme tiež japonskú firmu SoftBank a priblížime si opcie. HOSTIA: Radoslav Kasík, Ján Jursa a Ján Tonka
1/ Milan: Oplatí sa mi prejsť k inému správcovi 2. piliera, ak doň nepravidelne odvádzam menšiu sumu peňazí? 2/ Nika: Na aký časový horizont nastaviť finančnú rezervu vo Finaxe? Môžem si na dôchodok sporiť v 100% akciovom portfóliu?
Vo Finaxe sme sa venovali menej atraktívnej, no o to dôležitejšej téme, ktorou sú exekúcie, predovšetkým z pohľadu bežných ľudí. Hosťami v našom štúdiu boli pán Martin Cirbus a pán Alexander Pék.
V tejto časti Finax mudrovačky sa Radoslav Kasík, Ján Jursa a Ján Tonka pozrú na split akcií Tesly a Apple. Dozviete sa tiež ako čínska aplikácia TikTok spracováva vaše údaje a prečo hrozí, že ju zakážu aj v USA.
V tejto časti Finax radí sa dozviete či sa oplatí sporiť deťom na štúdium pomocou investovania. Pozrieme sa tiež na investičné životné poistenia a poistenia úverov.
V tomto diele sme odpovedali aj na otázky: Je vhodné presunúť peniaze zo stavebného sporenia a podielových fondov do Finaxu? Mám výnosy z finančnej rezervy presunúť do dynamického portfólia?
V akom pomere mám rozdeliť môj príjem medzi investičné ciele? Aký vplyv má hyperinflácia na akciový trh?
Vlado Jurík pôsobí v oblasti finančných trhov už viac ako 25 rokov.
Po 15 rokoch práce sa mu podarilo dosiahnuť finančnú nezávislosť, začal sa venovať investovaniu a vytvoril jeden z najúspešnejších blogov o financiách https://peniazesucas.sk
Oranžová obálka umožňuje Slovákom nahliadnuť do ich očakávaného dôchodku. Dnešným hosťom Finax videa bol doc. JUDr. Ing. Ján Šebo, PhD., ktorý rozprával aj o tomto zaujímavom a veľmi praktickom projekte https://www.oranzovaobalka.sk. Pán Šebo sa spolu s kolegami z Univerzity Mateja Bela venuje dôchodkovým fondom na Slovensku a v Európe. Bol členom „dôchodkových“ pracovných skupín na ministerstve práce a pracuje aj v expertnej skupine Európskej komisie pre finančné služby.
Finax Mudrovačka nahrávaná 18.6.2020 v klasickom zložení: Radoslav Kasík, Ján Jursa a Ján Tonka: Spôsobia špekulatívne obchody drobných investorov bublinu na akciovom trhu? Americký Fed opäť podporil trhy. Bol ale dôvod na takýto zásah?
Oplatí sa presunúť prostriedky z 3. piliera do Finaxu? 52-ročná pani by rada zmenila bývanie. Mala by si nechať aj súčasnú nehnuteľnosť a poskytnúť ju na prenájom? Ako si nastaviť rizikové poistenie? Hrať sa s investovaním aj za cenu veľkého rizika, pokiaľ si ho klient dobre uvedomuje?
Otázky, ktorým sme sa venovali v tomto dieli: Ako investovať väčší objem peňazí na kratšiu dobu? Aké sú vhodné investičné nástroje dostupné na Slovensku - prenájom, peer-to-peer (P2P) pôžičky, dividendové akcie a pod.? Kedy je výhodné vstúpiť do 3. piliera? V čom spočíva nižší výnos pri investovaní v komernčných bankách v porovnaní s Finaxom? Je výhodné zmeniť pracovný vzťah z trvalého pracovného pomeru na dodávateľský vo forme živnosti alebo s.r.o. a sporiť si na dôchodok sám (a nespoliehať sa tak na dôchodok od štátu)?
Cena americkej ropy WTI sa prepadla do záporných hodnôt, nikto ju nechcel ani zadarmo. Oplatí sa dnes nakupovať komodity? Je zlato dobrá investícia? Finax Mudrovačka v klasickom zložení: Rado Kasík, Ján Jursa a Ján Tonka.
Čo robiť, ak vírus COVID-19 zasiahol aj vaše osobné financie. Tipy na zníženie výdavkov, vybudovanie finančnej rezervy a využitie poklesu na finančných trhoch.
Budú stačiť ekonomické opatrenia EÚ a USA na záchranu svetovej ekonomiky? Ohrozí pandémia projekt únie? Na zúbok sme sa okrem korony a trhom pozreli aj P2P pôžičkám. Finax Mudrovačka v klasickom zložení: Rado Kasík, Ján Jursa a Ján Tonka.
Do tohto dielu podcastu sme si prizvali zaujímavého hosťa, ktorým je Tomáš Pieružek. Tomáš spolu s Mariánom Hlavačkom rozbehli projekt Smart Life, ktorý zasvätili téme finančnej slobody. Trend finančnej slobody a skorého odchodu na "dôchodok" je vo svete známy pod skratkou FIRE (financial independence retire early). Vypočujte si, ako vníma Tomáš slobodu a ako je možné na Slovensku dosiahnuť finančnú nezávislosť.
Mudrovačka - tentokrát z homeofficu v klasickom zložení: Radoslav Kasík, Ján Tonka a Ján Jursa. Kde bude nové ohnisko koronavírusu? Aké ekonomické opatrenia pripravili vlády a centrálne banky? Bude to stačiť? Odpovedáme na vaše otázky.
Svet v uplynulých týždňoch zachvátil koronavírus, ktorému sa podriaďuje bežný život. Finax pre vás v reakcii na svetové dianie pripravil mimoriadny webinár, kde sme sa pokúsili zodpovedať všetky vaše otázky, ktorá vás trápili.
Pre Dominika je toto už tretia finančná kríza, ktorú ako investor zažil. Čo sa naučil z prvých dvoch? Prečo je podľa neho pokles trhov dobrým časom pre mimoriadny vklad? Pozrite si Dominov transparentný účet vo Finaxe. V časti transakcie a finančné pohyby môžete vidieť aj jeho posledný mimoriadny vklad vo výške 10 000 €. Vo Finaxe však môžete začať investovať už od 20 €. Dominov účet: https://finax.eu/sk/domino
Mudrovačka v zložení Rado Kasík, Ján Jursa a Ján Tonka: Koronavírus v Ázii ustupuje. Podarí sa to aj v Európe? Ropný kartel zasadil trhom druhý úder. Je to koniec ropy? Kto bude americký prezident?
Koronavírus paniku nespôsobil, môže ho poraziť liek na ebolu. 2. Francúzska AXA predala svoj biznis v SR, ČR a Poľsku. Znamená to niečo pre sporiteľov a poistencov? V Berlíne zmrazili ceny nájomného na 5 rokov. Pomôže to? Venezuela nemá na výber, ide privatizovať ropu.
Podnikové dlhopisy patria na Slovensku medzi najobľúbenejšie investície. Na ich riziká ale viackrát upozorňovala aj Národná banka Slovenska. Je investovanie do nich bezpečné? Aké sú ich výhody a nevýhody?
Ktoré dôchodkové spoločnosti majú najlepšie podmienky? Aké fondy vybrať? Koľko stojí zmena dôchodkovej spoločnosti? Ako si otvoriť 2. pilier? Za posledných 15 rokov od svojho vzniku prežil 2. dôchodkový pilier turbulentné obdobie. Nie však ani tak kvôli výkyvom na finančných trhoch, ale najmä „vďaka“ mnohým negatívnym zásahom politikov. Napriek všetkému dnes vďaka nemu mnohí Slováci zarábajú výnosy, o ktorých sa im do jeho vzniku ani nesnívalo.
Ako vnímame situáciu v Iráne? Aký bude mať dopad na blížiace sa prezidentské voľby v USA? Zhodnotenie roka 2019 a výhľady na rok 2020. Mudrovačka v klasickom zložení: Radoslav Kasík, Ján Jursa a Ján Tonka.
Častou otázkou pri zakladaní investičného sporenia pre deti je, či sporiť na meno dieťaťa alebo na podúčte rodiča. Aké povinnosti vám vyplývajú z týchto dvoch spôsobov sporenia a aké výhody pre vás a vaše dieťa každý z nich nesie?
Témy mudrovačky: Ako dopadli voľby v UK a čo znamená ich výsledok pre Brexit a trhy? Bude mať UK stabilnú vládu? Ako ovplyvní aktuálny stav obchodnej vojny clá? Politika Federálneho rezervného systému (FED - USA) a Európskej centrálnej banky (ECB). Krátky update k predchádzajúcim témam: IPO Saudi Aramco + Vision Fund Wag
Ako sa darí technologickým jednorožcom na burze? Oplatí sa do nich investovať? Prečo sú vyjadrenia zástupcov NBS o 2. pilieri skreslené? Hrozí nám zrušenie 2. piliera?
Život na dlh sa Slovákom očividne zapáčil. Len za posledných 6 rokov sa objem úverov domácností takmer zdvojnásobil. V rýchlosti zadlžovania sme si dokonca s prehľadom vybojovali prvú priečku v rámci celej Európskej únie. Ako pracovať s dlhmi? Akým postupom sa ich zbaviť? Na čo si dávať pozor pred Vianocami?
V nedávnom prieskume ČSOB a agentúry IPSOS až 62% Slovákov označilo kúpu nehnuteľnosti za najlepšiu formu dlhodobej investície. Na druhom mieste sa umiestnil sporiaci účet v banke (23%) a prvú trojku uzatvárali podielové fondy (21%). Zarobíte kúpou nehnuteľnosti na prenájom viac ako inteligentným investovaním?
Aktuálny vývoj obchodnej vojny USA vs. Čína, ďalšie zníženie úrokových sadzieb americkým Fed-om či fúzia automobiliek Fiat a PSA. Aj o tom sme diskutovali vo Finax Mudrovačke.
Správne budovať majetok a viesť rodinný rozpočet pripravený na každú životnú situáciu je náročný oriešok. Výnimkou nie je ani rodinné sporenie a investovanie. Veľa ľudí sporenie odkladá, hoci vie, že čím skôr začnú sporiť, tým ľahšie dosiahne svoj cieľ. Často pritom ľudí trápi len jedna otázka – ako začať.
Väčšina živnostníkov na Slovensku odvádza do Sociálnej poisťovne len minimálne odvody. Ak aj vy podnikáte a „optimalizujete“ daňové a odvodové zaťaženie (t.j. platíte iba nevyhnutné minimum), mali by ste sa zamyslieť na tým, z čoho budete neskôr žiť. Dôchodok od štátu to totiž nebude.
Často sa stretávame s námietkou, že napriek dobrým úmyslom, mnohým na investovanie jednoducho nezostávajú peniaze. Zatiaľ nás ale nikto nepresvedčil, že je to naozaj tak. Či už zarábate tisíce eur mesačne alebo minimálnu mzdu, priestor na investovanie sa dá nájsť vždy. Možno budete prekvapení.
Strata práce, dlhšia PN-ka, zatekajúca strecha, pokazené auto či len nečakane vysoké nedoplatky na energiách. Ak nechcete, aby takéto pomerne bežné problémy prerástli do kritických rozmerov a zbytočných pôžičiek, je potrebné byť na ne pripravený. Na to slúži finančná rezerva. Koľko by ste si ale mali „odložiť bokom“? Kde držať finančnú rezervu? Stačí vám na ňu bežný účet v banke alebo ju môžete investovať?
Pod investovaním si drvivá väčšina ľudí predstavuje tzv. aktívnu správu. Ide o veľmi rôznorodý a široký prístup k investovaniu, ktorý zahŕňa tisíce rôznych investičných stratégií s cieľom zarobiť čo najviac, limitovať riziko, poraziť trh alebo ochrániť hodnotu investície pred poklesom. Zjednodušene znamená riadenie investícií, čiže pravidelné zasahovanie do portfólia a snahu o načasovanie ich nákupu a predaja. Pasívne investovanie, ako napovedá samotný názov, je presným opakom. Do investícií nezasahuje, nepreferuje špecifickú investičnú stratégiu, ani nevyberá cenné papiere. Spravidla investuje do širokého trhu, teda do čo najväčšieho počtu cenných papierov.
Ako bude rásť hodnota vášho majetku, ak budete vašu pravidelnú platbu navyšovať o infláciu, či nárast mzdy? Návod, ako sa vyhnúť prekvapeniam z rastu cien, ktoré vás čakajú, až s Finaxom došetríte.
Veľa rodičov nemá úplne jasno v tom, na aký účel ďeťom sporí. Rôzne ciele však majú odlišný časový horizont, čo je jeden z najdôležitejších faktorov pri správnom nastavení sporenia. Ďalšie rady a kroky už v podcaste.
Príprava na dôchodok je druhým najdôležitejším pilierom zdravých osobných financií, hneď po dostatočnej finančnej rezerve. Chcete stráviť na dôchodku týždne na pláži a v horách? Nespoliehajte sa na iných, váš dôchodok je len vo vašich rukách.
Ležia vám na bankovom účte peniaze, ktoré nechcete dlhodobo viazať, no ste si vedomý, že ich hodnotu zožiera inflácia? Plánujete o pár rokov kupovať nehnuteľnosť, no nechcete peniaze držať len na termínovaných vkladoch s mizivými úrokmi? Chcete vaše krátkodobé úspory zhodnotiť, no nechcete podstúpiť riziko? Väčšina Slovákov pravidelne rieši túto dilemu, čo spraviť s peniazmi na účte, aby niečo zarobili, pokryli infláciu, zostali likvidné a aby nemuseli riskovať.
Strata práce, dlhšia PN-ka, pandémia, zatekajúca strecha, pokazené auto či len nečakane vysoké nedoplatky na energiách. Ak nechcete, aby problémy, ktoré prináša život, prerástli do kritických rozmerov a zbytočných pôžičiek, je potrebné byť na ne pripravený. Na to slúži finančná rezerva.
Popularita indexových fondov ETF v uplynulej dekáde nesmierne vzrástla a väčšina profesionálov ich považuje za najideálnejší investičný nástroj. Zamysleli ste sa niekedy, čo sú vlastne fondy ETF a ako fungujú? Ak chcete nazrieť hlbšie do ich detailov a zaujíma vás, prečo sa práve tieto fondy najviac približujú investičnej dokonalosti, pozrite si záznam z nášho webinára.
V zahraničí si čoraz viac ľudí odkladá a investuje prevažnú časť svojho príjmu za účelom dosiahnutia finančnej nezávislosti. Prečo sa na túto cestu vydať a či je možné dosiahnuť finančnú slobodu aj na Slovensku sa dozviete v zázname webinára s Jurajom Hrbatým.
Prvý kvartál roka vždy patrí podávaniu daňových priznaní. Každý príjem fyzickej osoby podlieha zdaneniu vrátane príjmov z investícii. Prinášame vám jednoduchý prehľad daňových a odvodových povinností vyplývajúcich z investícií v praktickej forme - záznamu z webinára.
Rozmýšľate o investovaní, ale neviete, ako začať? Alebo už investujete, ale tušíte, že sa dá aj efektívnejšie? Na našom utorkovom webinári si vysvetlíme základné princípy dobrého investovania a ukážeme vám, ako začať.
Zaujíma vás, ako si jednoducho zvýšiť dôchodok, zabezpečiť vysnívané bývanie alebo dostať vaše dieťa na poriadnu školu? Chcete precestovať svet, čo najskôr splatiť hypotéku alebo nemusieť drieť do 65 rokov?
Kedy je správny čas na presun majetku z rizikovejších akcií do dlhopisov? Príliš skoré presúvanie investícií do konzervatívnejších nástrojov, vás pripraví o veľký majetok.
Jedným z najdôležitejších predpokladov spokojnosti s investíciou je správne zvolená alokácia. Ako si poskladať vhodné portfólio pre vaše ciele a váš pokojný spánok?
Správne budovať majetok a viesť rodinný rozpočet pripravený na každú životnú situáciu je náročný oriešok. Výnimkou nie je ani rodinné sporenie a investovanie. Veľa ľudí sporenie odkladá, hoci vie, že čím skôr začnú sporiť, tým ľahšie dosiahne svoj cieľ. Často pritom ľudí trápi len jedna otázka – ako začať.
Väčšina ľudí sa obáva investovania. Vedia, že sú s ním spojené určité riziká. Všetci sa obávame straty ťažko zarobených peňazí. Máme sa naozaj báť investovania a radšej peniaze znehodnocovať držaním hotovosti a infláciou? Čoho konkrétne sa obávať? Čo predstavuje skutočné hrozby pri zhodnocovaní majetku a vieme riziká znížiť? Môžem s Finaxom stratiť všetky peniaze?
Diverzifikácia je základnou podmienkou pasívneho investovania. Zároveň predstavuje skvelý jednoduchý nástroj znižovania rizika investície a cestu k dlhodobým stabilným výnosom. Finax ponúka portfóliá s najvyššou mierou diverzifikácie na slovenskom trhu. Ako funguje diverzifikácia, čo si pod ňou možno predstaviť a prečo je dôležitá pre vaše investície?
Pasívne investovanie s pravidelným rebalansovaním dlhodobo prináša vyššie zhodnotenie. Aby sme overili tento fakt, porovnali sme skutočný vývoj účtov našich klientov a podielových fondov počas uplynulého turbulentného obdobia na finančných trhoch.
Stačí, ak zadáte vašu emailovú adresu a informácie o najnovších článkoch, podcastoch, videách a knihách budete dostávať prostredníctvom pravidelného newslettera.
Cookies
Na správne fungovanie našej webovej stránky a analýzu návštevnosti používame súbory cookies. Tie zaznamenávajú, ako dlho sa na stránke zdržíte a ktoré podstránky si prechádzate. Cookies používané na našej webovej stránke nám neumožňujú konkrétnu identifikáciu používateľa. Detailnejšie informácie a nastavenia jednotlivých kategórií cookies nájdete v sekcii Nastavenie súkromia.