Autor: Peniaze sú čas

Články (157)

Investovanie
16.08.2021 Peniaze sú čas

Inflácia? Akcie!

Spotrebiteľské ceny pokračovali v raste aj v júli. V USA narástli oproti minulému roku o 5,40% - rovnakým tempom, ako v júni. Na medzimesačnej báze však rast cien spomalil (voči úrovni z júna ceny narástli o 0,50%, v porovnaní z hodnotou 0,90% z minulého mesiaca).
Čítať článok
Investovanie
15.06.2021 Peniaze sú čas

Inflácia a ceny akcií

Za ostatné 2 mesiace je jednu z najdiskutovanejších tém v oblasti investovania a financií inflácia. Má to dobrý dôvod. Inflácia totiž začala stúpať. Len pre istotu - keď hovorím o inflácii, myslím tým rast spotrebiteľských cien.
Čítať článok
Rodina
22.09.2020 Peniaze sú čas

List pre moje deti

V júli zomrel môj otec. Nebolo to v súvislosti s covidom, hoci ten nám situáciu dosť skomplikoval. Diagnóza bola zlá, nečakaná a prebehlo to veľmi rýchlo. S otcom sme nikdy neboli veľkí komunikátori, nikdy sme neviedli debaty o živote, čo je dôležité, čo nie, na čom nám záleží. Ani jeden sme s tým nikdy nezačali. Niekde vnútri som však stále dúfal, že ten pravý čas ešte len príde, veď mal iba 77 rokov. A zrazu je neskoro. A tie debaty mi chýbajú. A chýba mi môj otec.
Čítať článok
Investovanie
14.09.2020 Peniaze sú čas

Čo ma (zatiaľ) naučil rok 2020

Rok 2020 sa pre investorov, no nielen pre nich, určite zapíše do histórie. Zažili sme (zažívame): najväčšiu vírusovú pandémiu za ostatných minimálne 50 rokov, najrýchlejší akciový bear-market v histórii (prepad o 20%), najrýchlejší prepad akcií o viac ako 30% v histórii, najvážnejšia ekonomická recesia po 2. svetovej vojne, najkratší akciový bear-market v histórii (minimálne pre US akcie). A to je ešte len september.
Čítať článok
Investovanie
08.09.2020 Peniaze sú čas

Akciové trhy nie sú ekonomika

Opatrenia, ktoré vlády prijali na boj s epidémiou COVID-19 uvrhli globálnu ekonomiku do najväčšej recesie od 2. svetovej vojny. Pokles amerického HDP v 2. štvrťroku sa odhaduje na takmer 10% a Medzinárodný menový fond odhaduje pokles rastu globálneho HDP v roku 2020 na -4,90% (len na porovnanie - v roku 2009 globálny HDP klesol o 2,90%).
Čítať článok
Dôchodok
27.11.2019 Peniaze sú čas

Druhý pilier – ako si vybrať správny fond.

Druhý pilier je za posledných 15 rokov asi najlepšia správa, ktorú budúci slovenskí dôchodcovia dostali. Samozrejme, nie je to úplná prechádzka ružovým sadom. Veľkým problémom sú hlavne časté zmeny – pôvodne bola výška príspevkov nastavená na 9% (polovica celkových dôchodkových odvodov), po niekoľkých rokoch to kleslo na 4%, a aktuálne sme v procese rastu na 6%.
Čítať článok
Investovanie
11.11.2019 Peniaze sú čas

Ako investujú najbohatší

Určite ste sa už stretli s nejakou verziou nasledovného tvrdenia: "Treba investovať do X, pretože takto investujú najbohatší". Prípadne s mojou obľúbenou alternatívou: "Najbohatší (najúspešnejší) majú tretinu portfólia v X, tretinu v Y a tretinu v Z. Preto odporúčam takto investovať aj vám."
Čítať článok
Investovanie
02.10.2019 Peniaze sú čas

Moja investičná filozofia

Nedávno mi klient na stretnutí položil otázku: "Čo ak príde k totálnemu kolapsu trhov a ekonomiky? Čo bude potom s mojimi investíciami?​ ​Strach zo straty, ako aj z neistej budúcnosti je úplne normálna ľudská emócia, máme ju všetci. A zvlášť teraz je veľmi dobre živený médiami a sociálnymi sieťami - neprejde deň, aby na vás z displeja či televízie nevyskočila predpoveď nejakej šialenej katastrofy.
Čítať článok
Investovanie
12.08.2019 Peniaze sú čas

Čo ak prídem o peniaze?

Jedna z najčastejších odpovedí, ktoré od svojich čitateľov a klientov dostávam na otázku "Čo je ten najväčší problém/prekážka, ktorú aktuálne v súvislosti s investovaním riešite?" je: Bojím sa, že začnem investovať a prerobím peniaze.
Čítať článok
Rodina
03.06.2019 Peniaze sú čas

Sporenie pre deti – ako na to

Ako rodičia chceme celkom prirodzene pre svoje deti len to najlepšie. Na tom sa zhodneme asi všetci. Komplikácie nastanú, ak sa chceme dopátrať, čo to „najlepšie“ vlastne znamená a ako to dosiahnuť. Vo väčšine prípadov skončíme pri tom, že rodičia chcú dať svojim deťom peniaze na rôzne účely (vzdelanie, bývanie), pod súhrnným názvom „na štart do života“.
Čítať článok
Investovanie
27.05.2019 Peniaze sú čas

Ako zarobiť investovaním fakt veľké prachy

Všetkým je nám jasné, že investujeme pre to, aby sme zhodnotili náš majetok. Takisto je úplne jasné, že čím vyšší dlhodobý výnos sa nám podarí dosiahnuť, tým väčší majetok sa nám podarí vytvoriť. Z toho na prvý pohľad vyplýva, že by sme mali urobiť všetko pre to, aby sme maximalizovali výnos, ktorý dosahujeme. No nie je to pravda. Existuje oveľa lepší spôsob, ako investovaním zarobiť veľké prachy.
Čítať článok
Investovanie
21.05.2019 Peniaze sú čas

Online broker – ktorého si vybrať?

Ak chcete do akcií pomocou ETF investovať samostatne, základnou podmienkou je mať otvorený majetkový účet, na ktorom tieto investície môžete realizovať. Ak chcete dosiahnuť pri investovaní akceptovateľné výsledky, okrem základnej asset allocation a rozumnej diverzifikácie potrebujete minimalizovať náklady. Preto je potrebné investovať cez lacného online brokera. Výber však pre mnohých začínajúcich aj skúsenejších investorov môže byť náročný, hoci otvorenie účtu u online brokera nie je ťažšie ako otvorenie účtu v banke.
Čítať článok
Investovanie
13.05.2019 Peniaze sú čas

Je komplikované portfólio lepšie ako jednoduché?

Keď sa raz Karla Gotta pýtali, aký je jeho vzťah k peniazom, odpovedal: "Peniaze nie sú všetko, naozaj nie. Ešte sú tu cenné papiere a zlato". Bolo to síce v nejakej zábavnej relácii, ale aj tu sa máme od Majstra čo naučiť - je to slušný príklad toho, ako vyzerá diverzifikácia portfólia v praxi.
Čítať článok
Investovanie
05.03.2019 Peniaze sú čas

Aktívne fondy vás pred pádmi neochránia

Správcovia aktívnych fondov majú obrovský problém – ako vysvetliť klientom, za čo im vlastne platia. Najprv tvrdili, že vďaka svojim skúsenostiam, expertíze a informáciám (hovoria si aj “smart money”) vedia investovať lepšie ako obyčajní ľudia (evidentne “dumb money”) a sú schopní dosahovať nadpriemerné výnosy. S príchodom indexových fondov a ETF sa však táto pozícia stala neudržateľnou.
Čítať článok
Investovanie
25.02.2019 Peniaze sú čas

Ako sa darilo aktívnym fondom v roku 2018

Minulý rok sme, po relatívne dlhej dobe, na akciových trhoch “konečne” zažili veľký prepad cien (okolo 20% na hranicu bear marketu, na rôznych trhoch to bolo rôzne). Preto mal byť rok 2018 rokom, kedy aktívni manažéri zažijú “comeback” – častý argument, ktorý od predajcov aktívnych fondov klienti počúvajú je, že aktívny manažér vie, na rozdiel od pasívnej investície, zareagovať na trhový vývoj a prispôsobiť investície fondu tak, aby prepad hodnoty nebol až taký veľký.
Čítať článok
Investovanie
10.12.2018 Peniaze sú čas

Cena vs. hodnota – v čom je rozdiel?

Cena amerických akcií, meraná indexom S&P 500, je aj po ostatnom poklese o takmer 10% z historicky najvyššej úrovne 2914 (aktuálne 2633) výrazne vyššia ako bola pred finančnou krízou v rokoch 2007 – 2009 (hodnota 1550 v októbri 2007). Je tiež vyššia než bola pred prasknutím dot.com bubliny v roku 2000 (hodnota 1518 v auguste 2000).
Čítať článok
Investovanie
03.12.2018 Peniaze sú čas

Akcie klesajú. Čo teraz?

Od 21.9. do 23.11 globálne akcie, reprezentované indexom MSCI World, klesli o 9,95%, čo je na dosah oficiálnej definície trhovej korekcie. V priebehu minulého týždňa sa mierne “spamätali” a aktuálny pokles (od 21.9.) sa pohybuje okolo mínus 6%.
Čítať článok
Investovanie
05.11.2018 Peniaze sú čas

Najbohatší muž v Babylone

V poslednom čase pri rozhodovaní sa, ktorú knihu budem čítať, používam tzv. Lindy efekt. Lindy efekt hovorí, že aktuálny vek, alebo história nejakej veci, či javu, je s veľkou pravdepodobnosťou polovica jej celkovej životnosti.
Čítať článok
Investovanie
10.10.2018 Peniaze sú čas

A čo ak krach akciových trhov nepríde?

V ostatných mesiacoch nemôžete otvoriť noviny, či internet bez toho, aby na váš nevyskočil článok o blížiacej sa ekonomickej, finančnej, či trhovej katastrofe. Ich obsah sa dá zhrnúť zhruba takto: Od poslednej krízy a krachu na trhoch je to už 10 rokov, nič iné sa nedá očakávať. Ak nie budúci týždeň, tak do konca roka. A v roku 2019 už určite.
Čítať článok
Investovanie
10.09.2018 Peniaze sú čas

Čo spôsobí najbližšiu krízu?

Jednou z najčastejších otázok, ktorú s vami rozoberám pri konzultáciách alebo v emailoch je – kedy príde najbližšia kríza, aká bude, ako sa pred ňou ochrániť. A je to celkom pochopiteľné – obdobie ekonomického rastu trvá už relatívne dlho, podobné je to aj s rastom akciových trhov, a začínajú sa množiť varovné znamenia a výstražné články či knižky. Ako je to teda – bude kríza, či nebude?
Čítať článok
Investovanie
22.08.2018 Peniaze sú čas

Dlhodobé výnosy akcií a dlhopisov

S predlžujúcim sa časovým horizontom volatilita priemerných ročných výnosov akcií prudko klesá. Akcie sú z dlhodobého hľadiska zhruba rovnako volatilné ako dlhopisy, no prinášajú vyšší výnos. Zaujímavé je, že pridanie dlhopisov do portfólia z dlhodobého hľadiska (20 rokov) nezníži volatilitu ročných výnosov, no výrazne zníži výnos portfólia. Teraz už len vydržať 20 rokov.
Čítať článok
Investovanie
20.08.2018 Peniaze sú čas

Koncentrácia na akciovom trhu

2.8.2018 spoločnosť Apple dosiahla historický míľnik – stala sa prvou americkou spoločnosťou s trhovou kapitalizáciou prekračujúcou 1 bilión dolárov. Hoci Apple nie je prvou firmou na svete, ktorej sa to podarilo, stále ide o veľmi výnimočnú vec. A nielen kvôli tomu, že len relatívne nedávno, v roku 1997, jej nechýbalo veľa k bankrotu.
Čítať článok
Investovanie
30.07.2018 Peniaze sú čas

Výnosová krivka sa otáča, bu-bu-bu!

Za posledných 7 rokov sa objavilo množstvo signálov, ktoré naznačovali koniec rastu finančných trhov a recesiu. Všetky sa ukázali ako falošné. Ostatným z nich, ktorý v posledných týždňoch získava veľkú publicitu, je výnosová krivka, ktorá sa otáča, a keď to nastane, s absolútnou istotou príde recesia. Poďme sa teda pozrieť na to, čo to výnosová krivka je, či sa naozaj otáča a či kvôli tomu bude naozaj recesia.
Čítať článok
Investovanie
14.06.2018 Peniaze sú čas

Kde by sme boli bez Bitcoinu?!?

Bitcoin a jeho proponenti nám sľubovali (stále sľubujú) revolúciu vo financiách a oslobodenie bežného človeka zpod jarma ničivej inflácie, područia zlých a nenažraných bánk, o pazúroch nepoctivých finančníkov z Wall Streetu a iných miest, ktorých jediným cieľom je obrať poctivých pracujúcich o peniaze predajom nevhodných produktov a účtovaním vysokých poplatkov ani nehovoriac.
Čítať článok
Investovanie
11.06.2018 Peniaze sú čas

Dlhopisy – čo to je a prečo do nich investovať

Dlhopisy – tejto téme som sa doteraz na blogu PSČ venoval len veľmi málo. Hlavný dôvod je ten, že čitatelia tohto blogu sú väčšinou mladí ľudia, ktorí pracujú a platia odvody do štátneho dôchodkového systému (štátny dôchodok funguje ako dlhopisová časť portfólia). Myslím si, že z čisto objektívneho hľadiska pre väčšinu z nich nemá veľký význam investovať do dlhopisov.
Čítať článok
Investovanie
06.06.2018 Peniaze sú čas

Ako sa veci menia

Z 25 najväčších amerických firiem v roku 1927 zostali na tomto zozname v roku 2017 už len 4. Vývoj 25 najväčších US firiem od roku 1927 každých 15 rokov. Zaujímavé čítanie. Klik pre zväčšenie.
Čítať článok
Investovanie
23.05.2018 Peniaze sú čas

Aký veľký majetok by ste potrebovali – výsledky

Minulý týždeň som zverejnil malý prieskum na tému, aký veľký majetok by ste potrebovali, aby ste sa cítili komfortne, resp. bohatí. Prieskumu sa doteraz zúčastnilo 129 čitateľov, ktorých som rozdelil do 5 skupín podľa veku, no aspoň trochu relevantný počet odpovedí som dostal len v 3 – 20 až 29, 30 až 39 a 40 až 49.
Čítať článok
Investovanie
09.05.2018 Peniaze sú čas

Pasívne investovanie nie je až také pasívne

Jedným z hlavných “posolstiev” tohto blogu je, že pre drvivú väčšinu investorov je lepšie vyhnúť sa aktívne spravovaným investičným riešeniam (teda primárne klasickým podielovým fondom), a svoje peniaze investovať pomocou nástrojov, ktoré “len” kopírujú zloženie niektorého indexu. Hovorí sa tomu aj pasívne investovanie.
Čítať článok
Nehnuteľnosti
20.03.2018 Peniaze sú čas

Je vlastné bývanie finančne výhodnejšie ako prenájom?

Cez víkend som sa opäť dostal do podobnej debaty, kde hlavnou témou bola otázka, či je vlastné bývanie finančne výhodnejšie ako prenájom. Skúsil som sa “cez čísla” pozrieť na 2 prípady – nákup na úver vs prenájom a nákup v hotovosti vs prenájom. Do obidvoch výpočtov ide dosť predpokladov, ktoré sa môžu, aj nemusia naplniť, berte to preto ako vklad do debaty alebo inšpiráciu pre detailnejšie plánovanie.
Čítať článok
Investovanie
07.03.2018 Peniaze sú čas

Blíži sa kríza. Ste pripravení?

Tanner Broadwell a Nikky Walsh (26 a 24 rokov) sa rozhodli, že už majú dosť každodenného chodenia do práce. Svoj život si predstavovali inak. Rozhodli sa preto zo všetkým seknúť a začať žiť svoj sen – plaviť sa na mori, v Karibiku, možno po celom svete.
Čítať článok
Investovanie
06.02.2018 Peniaze sú čas

Akcie stále padajú. Čo robiť?

Dnes som mal v pláne napísať blog o tom, že také poklesy, aké sme zažili za posledných pár dní, sú niečo, s čím každý dlhodobý investor alebo investorka musí rátať. Volatilita akcií je normálna a je to cena, ktorou sú vykúpené vysoké dlhodobé výnosy.
Čítať článok
Investovanie
02.02.2018 Peniaze sú čas

Ako sa toto skončí?!?

Včera uplynulo 570 dní, odkedy index S&P 500 naposledy klesol o viac ako 5%. Toto sa raz (a zrejme skôr, než neskôr) skončí zle. Alebo nie? História hovorí, že nás nemusí čakať nič horšie ako krátka, malá korekcia.
Čítať článok
Investovanie
29.11.2017 Peniaze sú čas

Investovať všetko naraz alebo radšej postupne?

Jedna z najčastejších otázok, ktoré od čitateľov dostávam, znie nejako takto: Mám X peňazí a chcem ich investovať. No bojím sa, že akcie stúpajú už dlho, sú príliš drahé a že to v najbližšej budúcnosti spadne. Nechce sa mi hneď na začiatku prísť o 30% alebo 50% investície. Čo robiť?
Čítať článok
Investovanie
08.11.2017 Peniaze sú čas

Volatilita – čo to je, prečo je dobrá pre vaše portfólio a ako s ňou žiť

Volatilita má medzi ľudom pospolitým veľmi zlú povesť. Koniec-koncov, finančná teória ju považuje za merítko rizika. A riziko je zlé. Predstavuje možnosť straty. No a kto by už len chcel zrealizovať stratu!?! Je to pochopiteľné. Niekoľko psychologických štúdií ukázalo, že strata konkrétnej sumy, napr. 100 EUR, spôsobuje ľuďom asi 2,5 krát väčší stres než zisk 100 EUR spôsobuje radosti.
Čítať článok
Investovanie
30.10.2017 Peniaze sú čas

Otázky a odpovede

V dnešnom príspevku som sa rozhodol takto verejne zareagovať na niektoré z otázok, ktoré od vás dostávam mailom. Myslím si, že odpovede na ne by mohli zaujímať viacero z vás.
Čítať článok
Investovanie
18.10.2017 Peniaze sú čas

Oplatí sa investovať do umenia?

Vždy ma veľmi “potešia” články na tému Do čoho sa platí investovať teraz?, ktoré odporúčajú investovať do umenia, veteránov, vína a pod. Primárne preto, že ich cena za posledný rok (alebo nejaké iné vhodné obdobie) výrazne zvrástla.
Čítať článok
Investovanie
27.09.2017 Peniaze sú čas

Väčšina akcií nie je dobrá investícia

Štúdia profesora Hendrika Bessembindera z arizonskej štátnej univerzity ukázala, že až 58% všetkých amerických akcií má celkový výnos nižší ako 1 mesačné štátne dlhopisy. Celkový čistý výnos amerického akciového trhu od roku 1926 vyprodukovalo len 4% všetkých firiem. Tu je skvelá grafika, ktorá ukazuje, že historicky najviac celkového čistého zisku pre akcionárov (štúdia zahŕňa obdobie od roku 1926 do 2016) vygenerovala firma Apple.
Čítať článok
Investovanie
18.09.2017 Peniaze sú čas

Sú moje peniaze u brokera v bezpečí?

Jedna z najčastejších otázok, ktoré v súvislosti s investovaním od čitateľov dostávam, znie takto: Je bezpečné investovať cez online brokera? Najlepšia odpoveď, ktorú pre nich mám, je: relatívne áno. Relatívne preto, že žiadna 100% istota neexistuje. Nikde a v ničom.
Čítať článok
Investovanie
10.08.2017 Peniaze sú čas

Štyridsiatka na krku a nulové úspory? Najvyšší čas postaviť sa k tomu ako dospelý človek.

Keď sme mali 20, všetko bolo easy. Všetko sme zvládali, pripadali sme si nerozbitní a neporaziteľní. Nič nebol problém, a ak niečo problém bol, odložil sa na neskôr. Času dosť. A zrazu máme 40 rokov. Makáme v práci, vychovávame deti, splácame hypotéku. A “neskôr” je teraz. A jeden z tých úspešne odkladaných problémov má podobu nepríjemnej otázky: Z čoho budem/budeme žiť, keď už nebudem môcť/chcieť takto usilovne pracovať?
Čítať článok
Investovanie
07.06.2017 Peniaze sú čas

Do čoho investovať TERAZ?

My investori to máme v dnešnej dobe naozaj ťažké. Akcie dosahujú historické maximá, úrokové sadzby sú na minimách. Napriek dlhoročnému pumpovaniu peňazí do ekonomiky centrálnymi bankami sa inflácia objavuje len veľmi pomaly. Zlato sa nehýbe, Bitcoin stúpa do závratných výšok. Trump je odtrhnutý z reťaze a nikto ho nemá rád, Severná Kórea testuje balistické strely, množia sa teroristické útoky. Jednoducho – v porovnaní so starými zlatými časmi (povedzme pred 5 rokmi, alebo tak) je dnešná situácia dosť neprehľadná.
Čítať článok
Investovanie
31.05.2017 Peniaze sú čas

Do čoho a prečo investujeme my

Občas sa na internetoch dostanem do diskusie s odporcami pasívneho investovania. “Argumentácia” sa dá zhrnúť nasledovne: to, že to fugovalo v minulosti, neznamené, že to bude fungovať v budúcnosti, používanie historických dát je klamlivá reklama, blíži sa kríza, krach akciových trhov, pasívne investovanie je totálna rezignácia, pasívny investori sú ako stádo bezbranných oviec, aktívny investor vie odhadnúť trendy a šikovným “tradovaním” využíva rast a vyhýba sa prepadu trhov.
Čítať článok
Investovanie
17.05.2017 Peniaze sú čas

Akcie môžu kľudne rásť aj ďalej, hoci vyzerajú byť drahé

Ak sa aspoň trochu zaujímate o investovanie, určite vám neuniklo, že akciovým trhom sa darí a dosahujú rekordné úrovne. Spolu s tým sa pravidelne objavujú hlasy o ich extrémnom predražení a nevyhnutnosti prudkého pádu. Tu je pár titulkov a citácií len za posledný týždeň: “Americký index Nasdaq stúpol na novú rekordnú úroveň”, “Americké akciové trhy lámali rekordy, európske tiež rástli”, “Európske akcie na 21-mesačných maximách”, “Technologický index Nasdaq Composite opäť prepisoval historické maximá”, “Americké akciové trhy stúpli na nové maximá”. A toto je môj najobľúbenejší: “Nová hospodářská krize na spadnutí. 10 důvodů, proč může vypuknout v nejbližších měsících”.
Čítať článok
Investovanie
01.05.2017 Peniaze sú čas

Chcete si vybudovať majetok investovaním? Tak neriskujte!

Riziko a jeho vzťah k ponúkanému výnosu je jednou z najdôležitejších vecí, ktorým by investori mali venovať pozornosť. Je však aj zdrojom mnohých nedorozumení. Drvivá väčšina ľudí neinvestuje do akcií zo strachu, že prerobia peniaze. Pretože investícia do akcií je vysoko riziková. A nikto predsa nechce prerobiť. Preto radšej investujú konzervatívnejšie. A dobre robia! Potvrdí im to každý dobrý predajca finančných produktov s ponukou zmiešaného investičného fondu.
Čítať článok
Investovanie
21.04.2017 Peniaze sú čas

Ako sa darilo aktívnym fondom v minulom roku

Vzhľadom na existenciu obrovského množstva pasívnych fondov, ktoré sú schopné trackovať hocijaký rozumný (ale aj nerozumný) index, investori majú možnosť vytvoriť si hocijakú rozumnú (aj nerozumnú) investičnú stratégiu lacno a efektívne. Jediný logický dôvod, prečo platiť vysoké poplatky manažérom fondov za správu investícií, je preto ten, že tieto fondy dosahujú pre svojich investorov vyššie výnosy ako indexy. To sa však nedeje.
Čítať článok
Investovanie
19.04.2017 Peniaze sú čas

Najväčší problém pri investovaní

Mnoho ľudí sa domnieva, že investovanie je nebezpečné, pretože závisí od faktorov, nad ktorými nemajú kontrolu. Centrálne banky, úrokové sadzby, geopolitika, rast ekonomiky, volatilita, slobodomurári, atď. sú len niektoré z nich. Skutočnosť je však oveľa prozaickejšia : ak chcete zistiť, odkiaľ vám pri investovaní hrozí najväčšie nebezpečenstvo, pozrite sa do zrkadla.
Čítať článok
Investovanie
01.03.2017 Peniaze sú čas

A na čo by ste stavili 1 milión vy? 2. časť

Obľúbenou témou tohto blogu je, že namiesto hľadania “víťazných” investičných stratégií a geniálnych investičných manažérov by sa drvivá väčšina investorov mala sústrediť na minimalizáciu nákladov – teda investovať pomocou jednoduchých a lacných ETF. Väčšine profesionálov sa, po odrátaní všetkých nákladov a poplatkov, nepodarí dosiahnuť lepšie ako priemerné trhové výnosy. Nemá preto zmysel im tieto vysoké poplatky platiť.
Čítať článok
Investovanie
05.12.2016 Peniaze sú čas

8 dôvodov, prečo sú prachy lepšie ako džob

Koncom minulého roka som narazil na prieskum*, ktorý robila americká banka Capital One na vzorke 1.400 “mileniálov” (teda ľudí narodených medzi rokmi 1978-1998, no definície sa rôznia). Po prečítaní titulku tlačovej správy mi “spadla sánka”: 2/3 “mileniálov” nechcú byť milionári.
Čítať článok
Nehnuteľnosti
21.11.2016 Peniaze sú čas

Ste mladí a kupujete si 1-izbový byt? Veľká chyba.

Ceny bývania na Slovensku už niekoľko rokov utešene stúpajú a začínajú sa približovať k historicky rekordným úrovniam. Najviac stúpa cena malých bytov. Tu je citát z článku na túto tému (s veľmi hlúpym názvom), ktorý som čítal prednedávnom: “To, čo tlačí ceny jednoizbových bytov nahor, je najmä ich dostupnosť. Siahajú po nich zväčša mladí ľudia, ktorí si našli prvé zamestnanie a chcú investovať do svojho prvého bývania, ale aj mladé rodiny, ktorým by banka na väčší byt nedala hypotéku”.
Čítať článok
Investovanie
15.11.2016 Peniaze sú čas

Nikto nič nevie a všetci sa tvária sebaisto, 361. diel

Ak investujete krátkodobo, podľa toho, aký má váš obľúbený “guru” (alebo vy sami) názor na to, čo sa udeje s cenami akcií, zlata, ropy, dlhopisov zajtra, o týždeň, alebo v priebehu mesiaca, garantujem vám, že skôr či neskôr budete nepríjemne prekvapení. Pretože je jedno, koho počúvate – či je to guvernér národnej banky, Kyiosaki, česká ekonómka alebo samotný D. Trump – nikto nemá ani šajnu, ako sa budú finančné trhy v krátkodobom horizonte vyvíjať.
Čítať článok
Investovanie
27.10.2016 Peniaze sú čas

Vrať se do hrobu, IŽP!*

Kedy ste naposledy použili písací stroj? A videli ste ho vôbec niekedy? Ja som sa s ním posledný krát stretol zhruba pred 20 rokmi. Dnes podľa mňa veľká časť ľudí ani netuší, čo by to tak mohlo byť. A pritom ešte relatívne nedávno sa bez neho nezaobišla žiadna kancelária a na mnohých stredných školách bol povinný predmet Strojopis. Písací stroj dnes nájdete jedine v technickom múzeu.
Čítať článok
Investovanie
15.09.2016 Peniaze sú čas

Ako znížiť poplatky vo fondoch pre všetkých

Zábavná správa z Financial Times: zamestnanci banky Morgan Stanley sa súdia so svojim zamestnávateľom, pretože podľa nich zle manažovala ich dôchodkové úspory*. Konkrétne namietajú výšku poplatkov a výber fondov. Boli to všetko in-house fondy, teda také, ktoré spravuje priamo Morgan Stanley, a podľa navrhovateľov boli riadené s cieľom zabezpečiť profit pre banku a nie výnosy pre investorov.
Čítať článok
Nehnuteľnosti
31.08.2016 Peniaze sú čas

Vlastné bývanie alebo prenájom?

Každý z nás už riešil, rieši, alebo bude riešiť otázku bývania. Väčšina ľudí považuje za ideál kúpu vlastného bytu alebo domu. Náš dom je náš hrad. Je to miesto, kde sme vyrastali, kde vychovávame naše deti, kde prežívame intímne chvíle, kde sa môžeme prísť skryť pred všetkými, kde sme v bezpečí. Náš dom alebo byt je do istej miery našim vlastným odrazom. Bývanie je veľmi intímna, emocionálna záležitosť. A všetko toto v nás nepriamo vytvára pocit, že takúto osobnú “vec” by sme mali vlastniť. Mala by byť naozaj naša. Okrem toho, je to aj otázka akéhosi “statusu” – ak bývate “vo svojom”, môžete o sebe smelo povedať, že ste v živote niečo dosiahli. Nie všetci to však vidia rovnako.
Čítať článok
Investovanie
25.07.2016 Peniaze sú čas

Prečo slovenskí investori nerozmýšľajú dlhodobo?

Pred nejakým časom som narazil na článok s titulkom “Slováci nemajú trpezlivosť na dlhodobé investovanie“. Článok sa odvolával na štúdiu, ktorú si nechala urobiť jedna správcovská spoločnosť. Jej záver bol, že len 16% opýtaných si myslí, že investičný horizont 20 a viac rokov je pre investície ideálny a tretina respondentov považuje takýto časový horizont za príliš dlhý.
Čítať článok
Investovanie
10.07.2016 Peniaze sú čas

Do čoho investovať – úvod

Predtým, než začneme hovoriť o tom, do čoho sa dá investovať, mali by sme aspoň pár slovami naznačiť, čo to vlastne to investovanie je. Takže – investovanie znamená poskytnutie peňazí alebo kapitálu za nejakým účelom (firma, projekt atď) TERAZ, s cieľom dosiahnuť NESKÔR nejakú formu profitu alebo príjmu. Ten môže mať formu jednorazového zisku, zvýšenia hodnoty vášho kapitálu, úrokov alebo dividend.
Čítať článok
Investovanie
21.06.2016 Peniaze sú čas

Sedím na zadku a je mi dobre alebo Do čoho investovať?

Tento blog je primárne o pasívnom investovaní pomocou ETF, pretože som pevne presvedčený, že to je najlepší prístup k investovaniu pre väčšinu ľudí. No existujú aj iné spôsoby rozumného investovania, ktoré nemusia vždy zahŕňať ETFká. Dva z nich by som vám chcel dnes predstaviť. Predtým však obligátna, drobná technická poznámka – nie som finančný agent ani poradca a toto nie je ponuka na investovanie, nákup ani predaj ničoho. Len môj osobný názor na to, do čoho investovat.
Čítať článok
Investovanie
02.06.2016 Peniaze sú čas

A na čo by ste stavili 1 milión vy?

W. Buffett patrí už dlhé roky medzi najhlasnejších kritikov hedge fondov, ich výkonov, ale hlavne ich spôsobu odmeňovania. Ide o slávnu kombináciu 2+20, kedy si hedge fond berie ako poplatok 2% z objemu aktív v správe plus k tomu 20% z výnosov.
Čítať článok
Investovanie
09.03.2016 Peniaze sú čas

Malý investor sa s profíkmi nemôže porovnávať. Naozaj?

Nedávno som narazil na info (via Ben Carlson), že Národná asociácia správcov vysokých škôl a univerzít (amerických) zverejnila svoju každoročnú Analýzu endowment fondov*. Tá obsahuje detailný rozbor alokácií do jednotlivých tried aktív a výnosy v rôznych časových obdobiach 812 fondov, patriacich pod alebo podporujúcich americké školy a univerzity.
Čítať článok
Investovanie
12.02.2016 Peniaze sú čas

Sústreďme sa na dôležité veci

Každý investor, ktorý číta noviny, sa práve teraz asi necíti úplne v pohode. A niet sa čomu diviť : americké akcie klesli o cca 12% so svojich rekordných hodnôt, index MSCI World je na tom veľmi podobne. Ceny akcií na rozvíjajúcich sa trhoch “spadli ako gate”. Objavujú sa pochybnosti o stave svetových ekonomík. Čína spomaľuje. Švédsko sa pripojilo ku krajinám so zápornými úrokovými sadzbami. FED váha so zvyšovaním sadzieb. Dolár oslabuje. Zlato stúpa. Vojna v Sýrii pokračuje. SMER vyhrá voľby.
Čítať článok
Investovanie
01.02.2016 Peniaze sú čas

Ako je to s nevýhodnosťou ETF pre malých klientov

Od 1.1.2016 platí na Slovensku novela Zákona o dani z príjmov, ktorá oslobodila od dane príjmy z predaja cenných papierov a iných nástrojov. Podmienkou je, aby sa predaj zrealizoval na organizovanom trhu a aby investor držal tieto cenné papiere dlhšie ako 1 rok. Dlhodobí investori, ktorí investujú sami, napr. priamo do akcií alebo pasívne pomocou ETF (Exchange Traded Funds), tak získali oproti aktívne riadeným podielovým fondom, ktorých sa táto úľava netýka, ďaľšiu podstatnú výhodu. Tou prvou výhodou sú nižšie náklady.
Čítať článok
Investovanie
15.01.2016 Peniaze sú čas

Investičný proces vs. výsledky

Kniha “Deep Survival” od Laurencea Gonzalesa je jedna z najlepších kníh, aké som kedy čítal. Autor je akrobatický pilot (okrem iného) a téme “prežitia” sa venuje viac ako 40 rokov. V knihe analyzuje mnoho nehôd a kritických situácií, do ktorých sa ľudia dostali, či už vlastnou vinou, alebo zhodou náhod. Skúma, čo z toho, čo účastníci týchto nehôd urobili alebo neurobili, malo najväčší vplyv na výsledok. Ako hovorí podtitul knihy: Kto prežije, kto zomrie a prečo.” No nie je to len o tom, čo sa stane, ak stroskotáte na otvorenom mori.
Čítať článok
Investovanie
08.12.2015 Peniaze sú čas

Ranná káva – Chceli by ste výnos 20% p.a.?

Blíži sa koniec roka, Vianoce zúria na plné obrátky, a pomaly je tu čas bilancovať. Ako každý rok, aj teraz sa objavia dobráci a “experti”, ktorí vám prezradia, do čoho ste mali investovať minulý rok. Niektorí sa “hecnú” a ponúknu zaručené typy, do čoho investovať v budúcom roku.
Čítať článok
Investovanie
03.12.2015 Peniaze sú čas

Ako si vybrať podielový fond

Som presvedčený o tom, že investovanie do indexov pomocou ETF je najoptimálnejší spôsob investovania pre väčšinu investorov. Zároveň je mi ale jasné, že stále bude veľký počet tých, ktorým takýto spôsob investovania nevyhovuje. Z rôznych dôvodov – netrúfajú si samostatne nakupovať fondy, neveria brokerom, nechcú tomu venovať ani trochu zo svojho času, je to pre nich príliš komplikované.
Čítať článok
Investovanie
26.11.2015 Peniaze sú čas

Šťastie v investovaní, nešťastie v láske?!?

Jedna žena sa raz rozhodla, že vyhrá lotériu. Každý deň chodila do kostola a modlila sa: Dobrý Bože, daj nech vyhrám lotériu. Ubiehali mesiace a stále nič. Jej modlitby dostali vyčítavý podtón: Dobrý Bože, prečo nedáš aby som vyhrala?!? Veď sa každý deň modlím! Jedného dňa zahrmelo, objavil sa Boh a hovorí jej – Dobre, splním tvoje želanie. Ale potrebujem, aby si aj ty niečo urobila pre mňa! Samozrejme, čokoľvek povieš, hovorí žena. Buď taká láskavá a kúp si LOS!!!
Čítať článok
Investovanie
23.11.2015 Peniaze sú čas

Ako si pokašľať život

V piatok som si prečítal zaujímavú správu – v októbri bolo až 31.000 dôchodcov v exekúcii a Sociálna poisťovňa im musela zrážať z dôchodku. Na začiatku roka ich bolo o 2000 menej. Najčastejším dôvodom exekúcie sú pohľadávky z nákupov, neplatenie odvodov, daní, ciel a samozrejme úvery.
Čítať článok
Osobné financie
16.11.2015 Peniaze sú čas

Koľko zaplatiť za auto?

Kúpa auta je pre väčšinu domácností druhý najväčší výdavok, ktorý kedy urobia (hneď po bývaní). Veľká väčšina z nich si však (podľa môjho názoru) kúpi drahšie auto, než na aké majú. Nehovoriac o tom, že mnohí si auto kupujú na úver (alebo leasing), čo je pre ich finančnú situáciu úplná katastrofa. Pretože auto je jedna z najhorších investícií, aké existujú (ak práve nie ste taxikár).
Čítať článok
Osobné financie
08.11.2015 Peniaze sú čas

Rodinný rozpočet

Nedávno som v Denníku N čítal úrivok z knihy Ľudovíta Ódora Investovanie z nadhľadu. Témou bol ideálny rodinný rozpočet. Dopadlo to klasicky cimrmanovsky – zažil som moment očakávania (po prečítaní titulku) a moment sklamania (po dočítaní článku).
Čítať článok
Osobné financie
14.10.2015 Peniaze sú čas

Najlepší finančný plán

Osobné financie sú jednou z takých oblastí, kde dobrý plán je nevyhnutnosťou. Mnohí ľudia si však “dobrý” zamieňajú s “komplexný”. Komplexita je v tomto (ale aj v mnohých iných) prípade skôr na škodu. Ja osobne pri plánovaní investícií (a financií všeobecne) uprednostňujem, aby to bolo zhruba správne, než aby som sa pomýlil na 3 desatinné miesta.
Čítať článok
Nehnuteľnosti
07.09.2015 Peniaze sú čas

Hypotéka – jediný akceptovateľný úver

Nedávno som písal o tom, ako financovanie nákupov spotrebného tovaru pomocou úverov ničí vaše šance na dosiahnutie finančnej nezávislosti a slobody. Primárnym dôvodom je to, že možnosť kúpiť niečo na úver motivuje ľudí kupovať veci, na ktoré reálne nemajú, a tým pádom by si ich vôbec nemali kupovať. Sekundárnym dôvodom je to, že nákupom na úver si dané veci a služby kupujú výrazne drahšie ako v hotovosti. V skratke je to jednoduchý, dvojkrokový recept na cestu do finančného pekla.
Čítať článok
Osobné financie
02.09.2015 Peniaze sú čas

Skutočná cena nákupu na splátky

Kedysi dávno som bol v kine na film Vyhrál jsem v loterii s Paolom Villagiom (preslávil sa filmami o účtovníkovi Fantozzim). Klasická talianska bláznivá komédia. Hlavný hrdina – popletený novinár Ciottoli – v jednej scéne potrebuje získať písací stroj (ukryl doň výherný los). Príde na aukciu, v ktorej sa ten písací stroj predáva, a je v tej aukcii jediný záujemca. No keď zaznie vyvolávacia cena, Ciottoli hneď prihodí. Prekvapený vedúci dražby už-už ide odklepnúť obchod, ale nervózny Ciottoli opäť prihodí. Vedúci aukcie chce znovu zvolať “Predané!”, no Ciottoli znova prihodí (lebo to sa na aukciách robí). Takto neustále zvyšuje cenu, hoci nemusí, až kým ju nevyženie na mnohonásobok pôvodnej vyvolávacej.
Čítať článok
Osobné financie
01.09.2015 Peniaze sú čas

Nepríjemné dôsledky života na úver

Základnou charakteristikou finančne nezávislého človeka je, že jeho peniaze pracujú pre neho, výnosy z nich pokrývajú všetky jeho nevyhnutné výdaje, a on/ona si môže so svojim časom nakladať, ako uzná za vhodné. Základnou charakteristikou človeka, ktorý finančne nezávislý nie je, a ani nikdy nebude, je to, že nemá žiadne peniaze, ktoré by pre neho pracovali. Naopak, on pracuje pre cudzie peniaze. Zlými finančnými rozhodnutiami odsúdil sám seba na doživotné nútené práce pre iných ľudí. Typickým chovaním takýchto ľudí sú nákupy na úver.
Čítať článok
Finančná sloboda
26.08.2015 Peniaze sú čas

Finančná nezávislosť – dá sa dosiahnuť aj na Slovensku?

A nekradnúť?!? Ou jes!!! Dá. Finančná nezávislosť je trochu kontraintuitívny pojem. Mnoho ľudí totiž automaticky predpokladá, že na jej dosiahnutie potrebujú obrovský príjem. A keďže obrovský príjem nemajú, tak na vytvorenie svojej finančne zabezpečenej budúcnosti rezignujú už vopred. To je veľká škoda, pretože dosiahnutie finančnej nezávislosti a slobody nezávisí primárne od výšky príjmu, ale od sumy, ktorú ste schopní pravidelne investovať.
Čítať článok
Investovanie
15.08.2015 Peniaze sú čas

Investovanie nemusí byť drahé a komplikované

Investovanie je často prezentované ako zložitá činnosť, na ktorú je lepšie si najať odbornú pomoc. Iste, investovanie môže byť komplikované. No pre väčšinu ľudí sú komplikované investície nepotrebné a častokrát skôr kontraproduktívne. V skutočnosti investovanie zďaleka nie je len pre ľudí s IQ nad 150.
Čítať článok
Finančná sloboda
12.07.2015 Peniaze sú čas

Koľko peňazí potrebujem (pravidlo 4 percent)

Kurt Vonnegut a Joseph Heller sa raz stretli na párty, ktorú organizoval známy hedge fund manager v New Yorku. Počas ich rozhovoru sa Kurt Vonnegut pýta : “ Vedel si, že náš hostiteľ zarobil len za včera viac, ako tvoja Hlava 22 zarobila za celý čas, odkedy si ju napísal?”.
Čítať článok
Finančná sloboda
06.07.2015 Peniaze sú čas

Finančná nezávislosť – lekcia z pláže

Pláž, businessman, rybár a jeho odpoveď. Jedného dňa (bolo to v pracovný deň doobeda) sedí si rybár na pláži a relaxuje. Vtom ide okolo neho úspešný businessman. Keď zbadá ničnerobiaceho rybára uprostred pracovného dňa, hneď sa mu zjavia pred očami všetky poučky z múdrych kníh o tom, ako efektívne využívať čas a pobúrene sa rybára spýta, prečo tu len tak vysedáva a nerobí radšej niečo užitočné.
Čítať článok
Finančná sloboda
02.07.2015 Peniaze sú čas

Neskutočne jednoduchá cesta k finančnej nezávislosti

Pri pátraní po ceste k finančnej nezávislosti nepochybne narazíte na veľké množstvo odpovedí – niektoré jednoduchšie, niektoré komplikovanejšie, niektoré vyslovene nebezpečné. Bombardujú vás finanční poradcovia, bankári, poisťovne, prípadne rôzni týpkovia na internete a každý z nich má pre vás nejaké riešenie. Ako si vybrať?!?
Čítať článok
Investovanie
26.06.2015 Peniaze sú čas

Rada pre všetkých 40nikov: aj vy investujte

Takže 40ka je za vami. Keď sa pozriete za seba, môžete byť spokojní. Kariéra sa celkom pekne rozvinula, s manželkou (manželom) vám to klape, deti utešene rastú, máte kde bývať, aj auto je celkom pekné. V zime si chodíte zalyžovať do Álp, v lete k moru, sem tam nejaká tá exotika. Život je krásny, nemáte sa na čo sťažovať.
Čítať článok

Najnovší obsah priamo
do vašej emailovej schránky

Stačí, ak zadáte vašu emailovú adresu a informácie o najnovších článkoch, podcastoch, videách a knihách budete dostávať prostredníctvom pravidelného newslettera.
Odoslaním súhlasíte so spracovaním vašej emailovej adresy na účely posielania pravidelného newslettera.

Cookies

Na správne fungovanie našej webovej stránky a analýzu návštevnosti používame súbory cookies. Tie zaznamenávajú, ako dlho sa na stránke zdržíte a ktoré podstránky si prechádzate. Cookies používané na našej webovej stránke nám neumožňujú konkrétnu identifikáciu používateľa. Detailnejšie informácie a nastavenia jednotlivých kategórií cookies nájdete v sekcii Nastavenie súkromia.