ETF (Exchange Traded Fund, alebo fond, obchodovaný na burze) je (relatívne) nový typ podielového fondu, ktorý umožňuje investorom investovať s nízkymi nákladmi, nízkymi daňami a vysokou transparentnosťou.
Peniaze sú dôležité. Stretávame sa s nimi denno-denne. Sú súčasťou prakticky každej transakcie, ktorú robíme, je na nich postavené (z dobrého dôvodu) fungovanie celej ekonomiky a spoločnosti.
Investovať do akcií, dlhodobo a pravidelne, je pre väčšinu ľudí najlepší spôsob, ako si pri primeranom riziku, v akceptovateľnom časovom horizonte, vybudovať dostočne veľký majetok a dosiahnuť svoje ciele. To je jasné.
Všetci chceme investovať úspešne. Čo to ale presne znamená? Je nám jasné, že investujeme pre to, aby sme zhodnotili náš majetok. Takisto je úplne jasné, že čím vyšší dlhodobý výnos sa nám podarí dosiahnuť, tým väčší majetok sa nám podarí vytvoriť.
Spotrebiteľské ceny pokračovali v raste aj v júli. V USA narástli oproti minulému roku o 5,40% - rovnakým tempom, ako v júni. Na medzimesačnej báze však rast cien spomalil (voči úrovni z júna ceny narástli o 0,50%, v porovnaní z hodnotou 0,90% z minulého mesiaca).
Za ostatné 2 mesiace je jednu z najdiskutovanejších tém v oblasti investovania a financií inflácia. Má to dobrý dôvod. Inflácia totiž začala stúpať. Len pre istotu - keď hovorím o inflácii, myslím tým rast spotrebiteľských cien.
Jedna z najčastejších debát v súvislosti s investovaním, ktoré v poslednej dobe mám, či už s klientami, čitateľmi, alebo len tak "na internetoch" je, že akcie sú drahé a či už sme v tej bubline. A či investovať teraz, alebo počkať, kým to padne.
V júli zomrel môj otec. Nebolo to v súvislosti s covidom, hoci ten nám situáciu dosť skomplikoval. Diagnóza bola zlá, nečakaná a prebehlo to veľmi rýchlo. S otcom sme nikdy neboli veľkí komunikátori, nikdy sme neviedli debaty o živote, čo je dôležité, čo nie, na čom nám záleží. Ani jeden sme s tým nikdy nezačali. Niekde vnútri som však stále dúfal, že ten pravý čas ešte len príde, veď mal iba 77 rokov. A zrazu je neskoro. A tie debaty mi chýbajú. A chýba mi môj otec.
Rok 2020 sa pre investorov, no nielen pre nich, určite zapíše do histórie. Zažili sme (zažívame): najväčšiu vírusovú pandémiu za ostatných minimálne 50 rokov, najrýchlejší akciový bear-market v histórii (prepad o 20%), najrýchlejší prepad akcií o viac ako 30% v histórii, najvážnejšia ekonomická recesia po 2. svetovej vojne, najkratší akciový bear-market v histórii (minimálne pre US akcie). A to je ešte len september.
Opatrenia, ktoré vlády prijali na boj s epidémiou COVID-19 uvrhli globálnu ekonomiku do najväčšej recesie od 2. svetovej vojny. Pokles amerického HDP v 2. štvrťroku sa odhaduje na takmer 10% a Medzinárodný menový fond odhaduje pokles rastu globálneho HDP v roku 2020 na -4,90% (len na porovnanie - v roku 2009 globálny HDP klesol o 2,90%).
Od marca, kedy akcie dosiahli "lokálne" dno, sa na nás valia negatívne správy. Nezamestnanosť dosahuje rekordné úrovne, hlavne v USA, ekonomika dosahuje rekordné poklesy, a vírusová pandémia sa ešte zďaleka neskončila.
Aby sme si situáciu človeka, ktorý odišiel do dôchodku (začal poberať rentu zo svojho portfólia) tesne pred masívnym prepadom akciových trhov, vedeli lepšie predstaviť, pripravil som pre vás jednoduchú štúdiu.
Sporenie "na dôchodok", teda vybudovanie si dostatočne veľkého majetku na to, aby sme z neho mohli po odchode do dôchodku žiť, je zrejme najčastejším dôvodom, prečo ľudia začínajú investovať.
Cieľom každého investora je dosahovať výnosy adekvátne, alebo lepšie, podstupovanému riziku. Slováci sami seba považujú za konzervatívnych investorov, a tomu zodpovedajú aj ich investície. Väčšinu svojich peňazí nechávajú ležať na termínových alebo bežných účtoch, kde sú ich prostriedky "v bezpečí". Takto sa to deje dlhé roky.
Dôchodkové doplnkové sporenie v 3. pilieri je ďalšou možnosťou, ako využiť štátom podporované nástroje na maximalizácií príjmu na dôchodku. Nie je to však ideálne a nie je vhodné pre každého.
Rok 2019, ktorý sa pred pár dňami skončil, bol pre indexových investorov do globálnych akcií nadpriemerne štedrý - index MSCI World si v dolárovom vyjadrení pripísal 27,67% (v EUR to bolo až 30,02%).
Jedna z najčastejších odpovedí, ktoré od čitateľov dostávam na otázku: "Čo je najväčšia prekážka, alebo problém, s ktorým sa v súvislosti s investovaním vašich peňazí boríte?" je: Neviem sa odhodlať začať.
Druhý pilier je za posledných 15 rokov asi najlepšia správa, ktorú budúci slovenskí dôchodcovia dostali. Samozrejme, nie je to úplná prechádzka ružovým sadom. Veľkým problémom sú hlavne časté zmeny – pôvodne bola výška príspevkov nastavená na 9% (polovica celkových dôchodkových odvodov), po niekoľkých rokoch to kleslo na 4%, a aktuálne sme v procese rastu na 6%.
Určite ste sa už stretli s nejakou verziou nasledovného tvrdenia: "Treba investovať do X, pretože takto investujú najbohatší". Prípadne s mojou obľúbenou alternatívou: "Najbohatší (najúspešnejší) majú tretinu portfólia v X, tretinu v Y a tretinu v Z. Preto odporúčam takto investovať aj vám."
Nedávno mi klient na stretnutí položil otázku: "Čo ak príde k totálnemu kolapsu trhov a ekonomiky? Čo bude potom s mojimi investíciami?
Strach zo straty, ako aj z neistej budúcnosti je úplne normálna ľudská emócia, máme ju všetci. A zvlášť teraz je veľmi dobre živený médiami a sociálnymi sieťami - neprejde deň, aby na vás z displeja či televízie nevyskočila predpoveď nejakej šialenej katastrofy.
Jedna z najčastejších odpovedí, ktoré od svojich čitateľov a klientov dostávam na otázku "Čo je ten najväčší problém/prekážka, ktorú aktuálne v súvislosti s investovaním riešite?" je: Bojím sa, že začnem investovať a prerobím peniaze.
Pred pár dňami prebehla médiami správa o tom, že ministerstvo financií zamietlo možnosť zníženia daňového základu o výšku príspevkov do dlhodobého investičného sporenia (tzv. 4. pilier).
Ako rodičia chceme celkom prirodzene pre svoje deti len to najlepšie. Na tom sa zhodneme asi všetci. Komplikácie nastanú, ak sa chceme dopátrať, čo to „najlepšie“ vlastne znamená a ako to dosiahnuť. Vo väčšine prípadov skončíme pri tom, že rodičia chcú dať svojim deťom peniaze na rôzne účely (vzdelanie, bývanie), pod súhrnným názvom „na štart do života“.
Všetkým je nám jasné, že investujeme pre to, aby sme zhodnotili náš majetok. Takisto je úplne jasné, že čím vyšší dlhodobý výnos sa nám podarí dosiahnuť, tým väčší majetok sa nám podarí vytvoriť.
Z toho na prvý pohľad vyplýva, že by sme mali urobiť všetko pre to, aby sme maximalizovali výnos, ktorý dosahujeme.
No nie je to pravda.
Existuje oveľa lepší spôsob, ako investovaním zarobiť veľké prachy.
Ak chcete do akcií pomocou ETF investovať samostatne, základnou podmienkou je mať otvorený majetkový účet, na ktorom tieto investície môžete realizovať. Ak chcete dosiahnuť pri investovaní akceptovateľné výsledky, okrem základnej asset allocation a rozumnej diverzifikácie potrebujete minimalizovať náklady. Preto je potrebné investovať cez lacného online brokera. Výber však pre mnohých začínajúcich aj skúsenejších investorov môže byť náročný, hoci otvorenie účtu u online brokera nie je ťažšie ako otvorenie účtu v banke.
Keď sa raz Karla Gotta pýtali, aký je jeho vzťah k peniazom, odpovedal: "Peniaze nie sú všetko, naozaj nie. Ešte sú tu cenné papiere a zlato". Bolo to síce v nejakej zábavnej relácii, ale aj tu sa máme od Majstra čo naučiť - je to slušný príklad toho, ako vyzerá diverzifikácia portfólia v praxi.
Nech sa na to pozriete z akéhokoľvek uhla, jediným účelom investovania je vybudovať majetok. Samozrejme, dôvody, prečo si niekto chce vybudovať majetok, môžu byť rôzne.
Dôchodkový systém na Slovensku sa skladá z 3 častí - štandardný štátny dôchodok, vyplácaný Sociálnou poisťovňou, starobné dôchodkové sporenie (volá sa tiež kapitalizačný, alebo 2. pilier) a doplnkové dôchodkové sporenie (3. pilier).
Zdaňovanie cenných papierov (resp. príjmov z nich) je jedna z nepríjemných povinností, ktorou sa investori musia zaoberať. A vzhľadom na to, že neplatenie daní je trestný čin, treba jej venovať patričnú pozornosť.
Správcovia aktívnych fondov majú obrovský problém – ako vysvetliť klientom, za čo im vlastne platia.
Najprv tvrdili, že vďaka svojim skúsenostiam, expertíze a informáciám (hovoria si aj “smart money”) vedia investovať lepšie ako obyčajní ľudia (evidentne “dumb money”) a sú schopní dosahovať nadpriemerné výnosy.
S príchodom indexových fondov a ETF sa však táto pozícia stala neudržateľnou.
Minulý rok sme, po relatívne dlhej dobe, na akciových trhoch “konečne” zažili veľký prepad cien (okolo 20% na hranicu bear marketu, na rôznych trhoch to bolo rôzne).
Preto mal byť rok 2018 rokom, kedy aktívni manažéri zažijú “comeback” – častý argument, ktorý od predajcov aktívnych fondov klienti počúvajú je, že aktívny manažér vie, na rozdiel od pasívnej investície, zareagovať na trhový vývoj a prispôsobiť investície fondu tak, aby prepad hodnoty nebol až taký veľký.
Tiež máte pocit, že finančné produkty, ktoré vám banky a finanční agenti ponúkajú, sú výhodné viac pre nich ako pre vás? Nie, nenahovárate si to (to, že máte paranoiu, ešte neznamená, že po vás nejdú) - máte pravdu. Investovanie do fondov nie je žiadnou výnimkou.
Do istej úrovne príjmu (vyjadrenom výškou HDP danej krajiny) rastie spokojnosť ľudí so životom priamo úmerne. Po prekročení tohto bodu to už také jasné nie je. Navyše, k tomuto pravidlu existuje veľa zaujímavých výnimiek.
Cena amerických akcií, meraná indexom S&P 500, je aj po ostatnom poklese o takmer 10% z historicky najvyššej úrovne 2914 (aktuálne 2633) výrazne vyššia ako bola pred finančnou krízou v rokoch 2007 – 2009 (hodnota 1550 v októbri 2007). Je tiež vyššia než bola pred prasknutím dot.com bubliny v roku 2000 (hodnota 1518 v auguste 2000).
Od 21.9. do 23.11 globálne akcie, reprezentované indexom MSCI World, klesli o 9,95%, čo je na dosah oficiálnej definície trhovej korekcie. V priebehu minulého týždňa sa mierne “spamätali” a aktuálny pokles (od 21.9.) sa pohybuje okolo mínus 6%.
Väčšina z nás sa asi zhodne na tom, že pravidelné sporenie a investovanie je jedným z najjednoduchších a najspoľalivejších spôsobov, ako si vybudovať majetok. No odpovede na otázky typu “Koľko si treba sporiť?” a “Kedy treba začať?” už nemusia byť také jednoznačné.
V poslednom čase pri rozhodovaní sa, ktorú knihu budem čítať, používam tzv. Lindy efekt. Lindy efekt hovorí, že aktuálny vek, alebo história nejakej veci, či javu, je s veľkou pravdepodobnosťou polovica jej celkovej životnosti.
V ostatných mesiacoch nemôžete otvoriť noviny, či internet bez toho, aby na váš nevyskočil článok o blížiacej sa ekonomickej, finančnej, či trhovej katastrofe. Ich obsah sa dá zhrnúť zhruba takto: Od poslednej krízy a krachu na trhoch je to už 10 rokov, nič iné sa nedá očakávať. Ak nie budúci týždeň, tak do konca roka. A v roku 2019 už určite.
Ak aspoň zbežne sledujete správy z finančného sveta, určite vám neuniklo, že globálne, ale hlavne americké dlhy nebezpečne rastú, a čoskoro kvôli tomu príde koniec sveta.
Tento týždeň pred 10 rokmi skolabovala investičná banka Lehman Brothers. Stojí za to si to pripomínať – táto udalosť odštartovala jednu z najväčších kríz v histórii.
Jednou z najčastejších otázok, ktorú s vami rozoberám pri konzultáciách alebo v emailoch je – kedy príde najbližšia kríza, aká bude, ako sa pred ňou ochrániť. A je to celkom pochopiteľné – obdobie ekonomického rastu trvá už relatívne dlho, podobné je to aj s rastom akciových trhov, a začínajú sa množiť varovné znamenia a výstražné články či knižky. Ako je to teda – bude kríza, či nebude?
Je úplne bez diskusie, že dnešní mladí ľudia majú oveľa viac možností, než generácia ich rodičov. Vlastne oveľa viac možností, než akákoľvek generácia pred nimi. A to je super. No na druhú stranu je to oveľa horšie.
O tom, ako v skutočnosti funguje sprostredkovanie produktov v oblasti kapitálového trhu (teda investovania) nám čo-to prezradil country-šéf Amundi v rozhovore pre stránku investujeme.sk.
S predlžujúcim sa časovým horizontom volatilita priemerných ročných výnosov akcií prudko klesá. Akcie sú z dlhodobého hľadiska zhruba rovnako volatilné ako dlhopisy, no prinášajú vyšší výnos. Zaujímavé je, že pridanie dlhopisov do portfólia z dlhodobého hľadiska (20 rokov) nezníži volatilitu ročných výnosov, no výrazne zníži výnos portfólia. Teraz už len vydržať 20 rokov.
2.8.2018 spoločnosť Apple dosiahla historický míľnik – stala sa prvou americkou spoločnosťou s trhovou kapitalizáciou prekračujúcou 1 bilión dolárov. Hoci Apple nie je prvou firmou na svete, ktorej sa to podarilo, stále ide o veľmi výnimočnú vec. A nielen kvôli tomu, že len relatívne nedávno, v roku 1997, jej nechýbalo veľa k bankrotu.
Napriek tomu, že európske akcie zažijú každý rok priemerný pokles o 15,3% (mediánový pokles je 12%), ročné výnosy boli pozitívne v 30-tich ročných intervaloch za posledných 38 rokov.
John Bogle je americký investor, businessman a filantrop. Je zakladateľom a bývalým dlhoročným šéfom spoločnosti The Vanguard Group, pioniera indexového investovania.
Už sme o tom hovorili, ale má zmysel pripomínať to znova: v prípade 65 ročných ľudí, ktorí žijú v páre, je 92% šanca, že sa aspoň jeden z nich dožije veku 80 rokov, a 50% šanca, že sa aspoň jeden z nich dožije veku 90 rokov. Sporte a investujte podľa toho.
Vo väčšine každodenných situácií vieme celkom dobre odhadnúť, aká je pravdepodobnosť, že to čo chceme urobiť, dopadne dobre. A vieme sa pomerne racionálne podľa tejto odhadnutej pravdepodobnosti zachovať.
Za posledných 7 rokov sa objavilo množstvo signálov, ktoré naznačovali koniec rastu finančných trhov a recesiu. Všetky sa ukázali ako falošné. Ostatným z nich, ktorý v posledných týždňoch získava veľkú publicitu, je výnosová krivka, ktorá sa otáča, a keď to nastane, s absolútnou istotou príde recesia. Poďme sa teda pozrieť na to, čo to výnosová krivka je, či sa naozaj otáča a či kvôli tomu bude naozaj recesia.
Minulý týždeň som (cez komentáre) dostal od čitateľa Paľa nasledovnú otázku: “Zdravím Vlado, aký je Váš názor používať dlhodpisy ako náhradu termínovaných vkladov na kratšie obdobie povedzme 1-5r.
Zrejme každý investor by chcel vedieť, ako sa budú jeho investície vyvíjať v budúcnosti, či už je to zajtra, o týždeň, o rok, či o 10 rokov. Investovanie je spojené s neistotou, a neistota na ľudí nepôsobí dobre.
Z 20 najväčších technologických firiem na svete 9 pochádza z Číny, zvyšok z USA. Úplne neuveriteľne znie, že pred 5 rokmi deväť z týchto 20 firiem neexistovalo.
Nízka nezamestnanosť nevznikne zo dňa na deň. Je to dlhodobý proces. Znamená to, že ostatná recesia je už dávno za nami, ekonomika šlape, investori aj spotrebitelia sú naladení optimisticky.
V prípade, že chcete maximalizovať výnos svojho portfólia, najlepším riešením je investovať do akcií. Tie majú, v dlhom časovom horizonte, najvyššie výnosy. No aby sa vám podarilo tento cieľ dosiahnuť, musíte v nich zostať zainvestovaní dlhodobo.
Bitcoin a jeho proponenti nám sľubovali (stále sľubujú) revolúciu vo financiách a oslobodenie bežného človeka zpod jarma ničivej inflácie, područia zlých a nenažraných bánk, o pazúroch nepoctivých finančníkov z Wall Streetu a iných miest, ktorých jediným cieľom je obrať poctivých pracujúcich o peniaze predajom nevhodných produktov a účtovaním vysokých poplatkov ani nehovoriac.
Dlhopisy – tejto téme som sa doteraz na blogu PSČ venoval len veľmi málo. Hlavný dôvod je ten, že čitatelia tohto blogu sú väčšinou mladí ľudia, ktorí pracujú a platia odvody do štátneho dôchodkového systému (štátny dôchodok funguje ako dlhopisová časť portfólia). Myslím si, že z čisto objektívneho hľadiska pre väčšinu z nich nemá veľký význam investovať do dlhopisov.
Z 25 najväčších amerických firiem v roku 1927 zostali na tomto zozname v roku 2017 už len 4. Vývoj 25 najväčších US firiem od roku 1927 každých 15 rokov. Zaujímavé čítanie. Klik pre zväčšenie.
Minulý týždeň som zverejnil malý prieskum na tému, aký veľký majetok by ste potrebovali, aby ste sa cítili komfortne, resp. bohatí. Prieskumu sa doteraz zúčastnilo 129 čitateľov, ktorých som rozdelil do 5 skupín podľa veku, no aspoň trochu relevantný počet odpovedí som dostal len v 3 – 20 až 29, 30 až 39 a 40 až 49.
Jedným z hlavných “posolstiev” tohto blogu je, že pre drvivú väčšinu investorov je lepšie vyhnúť sa aktívne spravovaným investičným riešeniam (teda primárne klasickým podielovým fondom), a svoje peniaze investovať pomocou nástrojov, ktoré “len” kopírujú zloženie niektorého indexu. Hovorí sa tomu aj pasívne investovanie.
Učiť sa na vlastných chybách je síce chválihodné, no poučiť sa z omylov iných je oveľa efektívnejšie. Portál LendEdu nedávno urobil prieskum na vzorke 1000 amerických seniorov (vek 65 a viac) s jedinou otázkou: Ktoré vaše finančné rozhodnutie z obdobia, keď ste boli dvadsiatnici, ľutujete najviac?
Od začiatku roka index S&P500 klesol zhruba o 1,5%, od konca januára však o viac ako 7%. Vzhľadom na pozitívny ekonomický vývoj a rastúcu ziskovosť amerických firiem je to veľmi zaujímavá situácia.
Cez víkend som sa opäť dostal do podobnej debaty, kde hlavnou témou bola otázka, či je vlastné bývanie finančne výhodnejšie ako prenájom. Skúsil som sa “cez čísla” pozrieť na 2 prípady – nákup na úver vs prenájom a nákup v hotovosti vs prenájom. Do obidvoch výpočtov ide dosť predpokladov, ktoré sa môžu, aj nemusia naplniť, berte to preto ako vklad do debaty alebo inšpiráciu pre detailnejšie plánovanie.
Tanner Broadwell a Nikky Walsh (26 a 24 rokov) sa rozhodli, že už majú dosť každodenného chodenia do práce. Svoj život si predstavovali inak. Rozhodli sa preto zo všetkým seknúť a začať žiť svoj sen – plaviť sa na mori, v Karibiku, možno po celom svete.
V priebehu času som dostal od čitateľov niekoľko mailov v zmysle, že blog je OK, všetko v poriadku, ale že im vadí moje prílišné sústredenie sa na ETFs. Že predsa existujú aj iné investície. To je podľa mňa nedorozumenie.
Dnes som mal v pláne napísať blog o tom, že také poklesy, aké sme zažili za posledných pár dní, sú niečo, s čím každý dlhodobý investor alebo investorka musí rátať. Volatilita akcií je normálna a je to cena, ktorou sú vykúpené vysoké dlhodobé výnosy.
Včera uplynulo 570 dní, odkedy index S&P 500 naposledy klesol o viac ako 5%. Toto sa raz (a zrejme skôr, než neskôr) skončí zle. Alebo nie? História hovorí, že nás nemusí čakať nič horšie ako krátka, malá korekcia.
Zaujímavé porovnanie rôznych krajín z celého sveta – na čo míňajú domácnosti peniaze? Na alkohol a tabak míňajú najviac v Rusku, na vzdelanie míňajú najmenej … v Rusku.
Začiatok roka je vhodné obdobie na zrevidovanie stavu našich financií, ako aj plánov na najbližšie obdobie. Minuloročný článok na túto tému nájdete tu. Okrem checklistu som sa v ňom venoval aj predsavzatiam. Tie dnes ale odložím do niektorého budúceho článku. Prečo checklist?
Jedna z najčastejších otázok, ktoré od čitateľov dostávam, znie nejako takto: Mám X peňazí a chcem ich investovať. No bojím sa, že akcie stúpajú už dlho, sú príliš drahé a že to v najbližšej budúcnosti spadne. Nechce sa mi hneď na začiatku prísť o 30% alebo 50% investície. Čo robiť?
Volatilita má medzi ľudom pospolitým veľmi zlú povesť. Koniec-koncov, finančná teória ju považuje za merítko rizika. A riziko je zlé. Predstavuje možnosť straty. No a kto by už len chcel zrealizovať stratu!?! Je to pochopiteľné. Niekoľko psychologických štúdií ukázalo, že strata konkrétnej sumy, napr. 100 EUR, spôsobuje ľuďom asi 2,5 krát väčší stres než zisk 100 EUR spôsobuje radosti.
V dnešnom príspevku som sa rozhodol takto verejne zareagovať na niektoré z otázok, ktoré od vás dostávam mailom. Myslím si, že odpovede na ne by mohli zaujímať viacero z vás.
Vždy ma veľmi “potešia” články na tému Do čoho sa platí investovať teraz?, ktoré odporúčajú investovať do umenia, veteránov, vína a pod. Primárne preto, že ich cena za posledný rok (alebo nejaké iné vhodné obdobie) výrazne zvrástla.
Zmiešané podielové fondy podľa mňa patria medzi prvú trojku najhorších finančných produktov všetkých čias, spolu s investičným životným poistením a štrukturovanými investíciami. Zároveň sú to však jedny z najpredávanejších investícií na Slovensku.
Štúdia profesora Hendrika Bessembindera z arizonskej štátnej univerzity ukázala, že až 58% všetkých amerických akcií má celkový výnos nižší ako 1 mesačné štátne dlhopisy. Celkový čistý výnos amerického akciového trhu od roku 1926 vyprodukovalo len 4% všetkých firiem. Tu je skvelá grafika, ktorá ukazuje, že historicky najviac celkového čistého zisku pre akcionárov (štúdia zahŕňa obdobie od roku 1926 do 2016) vygenerovala firma Apple.
Čoraz častejšie dostávam od ľudí – čitateľov blogu, ale aj od známych, ktorí vedia, čím sa zaoberám otázku - do čoho investovať? Alternatívna verzia znie je “Do čoho sa teraz oplatí investovat?”. Moja štandardná odpoveď znie: Primárne do akcií.
Jedna z najčastejších otázok, ktoré v súvislosti s investovaním od čitateľov dostávam, znie takto: Je bezpečné investovať cez online brokera? Najlepšia odpoveď, ktorú pre nich mám, je: relatívne áno. Relatívne preto, že žiadna 100% istota neexistuje. Nikde a v ničom.
Zložené úročenie je veľmi jednoduchý, no asi najdôležitejší investičný koncept, ktorý by mal vo svojom vlastnom záujme chápať každý, kto chce svoje peniaze manažovať rozumne. Skúsme sa teda bližšie pozrieť na to, čo to je.
V mojom ostatnom blogu som písal, že ak máte dostatočne dlhý časový horizont (25 rokov a viac), investícia do akcií, bez ohľadu na to, či sú lacné alebo drahé v čase vášho nákupu, vám prinesie veľmi pozitívne výsledky.
Prvú vážnu “samostatnú” investíciu do akcií som urobil 31.10.2007. V nasledujúcich 16 mesiacoch hodnota indexu S&P 500 klesla o viac ako 52%. Október 2007 bol začiatok masívneho poklesu akciových trhov, index S&P 500 sa z hodnoty 1549 prepadol až na úroveň 735 vo februári 2009.
Keď sme mali 20, všetko bolo easy. Všetko sme zvládali, pripadali sme si nerozbitní a neporaziteľní. Nič nebol problém, a ak niečo problém bol, odložil sa na neskôr. Času dosť. A zrazu máme 40 rokov. Makáme v práci, vychovávame deti, splácame hypotéku. A “neskôr” je teraz. A jeden z tých úspešne odkladaných problémov má podobu nepríjemnej otázky: Z čoho budem/budeme žiť, keď už nebudem môcť/chcieť takto usilovne pracovať?
Zlato ľudí fascinuje odjakživa. No napriek tomu, že ho poznáme tisíce rokov, nie je nám celkom jasné, na čo je vlastne dobré. A o tom, či do žltého kovu investovať, sa rozhodujeme na základe mýtov a povier, namiesto tvrdých dát. Skúsme sa teda pozrieť, či má zmysel ho začleniť do vášho portfólia.
Kurzové riziko pri investovaní podstupujeme či chceme, alebo nechceme. Pozrime sa teda na to, ako nás ovplyvňuje, čo sa s tým dá urobiť a či to má vôbec zmysel.
Hlavným cieľom zrejme každého investora je uchovanie, alebo ešte lepšie rast reálnej hodnoty jeho majetku. Inými slovami – ak chceme, aby náš majetok rástol, musíme ho ochrániť pred infláciou. Ale ako to urobiť?
Zrejme sa zhodneme na tom, že každý, kto si chce vybudovať nejaký majetok, musí investovať. Ešte nikdy nikto nezbohatol pravidelným míňaním celého svojho príjmu, príp. braním si spotrebných úverov alebo nebodaj úverov z kreditných kariet.
My investori to máme v dnešnej dobe naozaj ťažké. Akcie dosahujú historické maximá, úrokové sadzby sú na minimách. Napriek dlhoročnému pumpovaniu peňazí do ekonomiky centrálnymi bankami sa inflácia objavuje len veľmi pomaly. Zlato sa nehýbe, Bitcoin stúpa do závratných výšok. Trump je odtrhnutý z reťaze a nikto ho nemá rád, Severná Kórea testuje balistické strely, množia sa teroristické útoky. Jednoducho – v porovnaní so starými zlatými časmi (povedzme pred 5 rokmi, alebo tak) je dnešná situácia dosť neprehľadná.
Občas sa na internetoch dostanem do diskusie s odporcami pasívneho investovania. “Argumentácia” sa dá zhrnúť nasledovne: to, že to fugovalo v minulosti, neznamené, že to bude fungovať v budúcnosti, používanie historických dát je klamlivá reklama, blíži sa kríza, krach akciových trhov, pasívne investovanie je totálna rezignácia, pasívny investori sú ako stádo bezbranných oviec, aktívny investor vie odhadnúť trendy a šikovným “tradovaním” využíva rast a vyhýba sa prepadu trhov.
Ak sa aspoň trochu zaujímate o investovanie, určite vám neuniklo, že akciovým trhom sa darí a dosahujú rekordné úrovne. Spolu s tým sa pravidelne objavujú hlasy o ich extrémnom predražení a nevyhnutnosti prudkého pádu. Tu je pár titulkov a citácií len za posledný týždeň: “Americký index Nasdaq stúpol na novú rekordnú úroveň”, “Americké akciové trhy lámali rekordy, európske tiež rástli”, “Európske akcie na 21-mesačných maximách”, “Technologický index Nasdaq Composite opäť prepisoval historické maximá”, “Americké akciové trhy stúpli na nové maximá”. A toto je môj najobľúbenejší: “Nová hospodářská krize na spadnutí. 10 důvodů, proč může vypuknout v nejbližších měsících”.
Riziko a jeho vzťah k ponúkanému výnosu je jednou z najdôležitejších vecí, ktorým by investori mali venovať pozornosť. Je však aj zdrojom mnohých nedorozumení. Drvivá väčšina ľudí neinvestuje do akcií zo strachu, že prerobia peniaze. Pretože investícia do akcií je vysoko riziková. A nikto predsa nechce prerobiť. Preto radšej investujú konzervatívnejšie. A dobre robia! Potvrdí im to každý dobrý predajca finančných produktov s ponukou zmiešaného investičného fondu.
Vzhľadom na existenciu obrovského množstva pasívnych fondov, ktoré sú schopné trackovať hocijaký rozumný (ale aj nerozumný) index, investori majú možnosť vytvoriť si hocijakú rozumnú (aj nerozumnú) investičnú stratégiu lacno a efektívne. Jediný logický dôvod, prečo platiť vysoké poplatky manažérom fondov za správu investícií, je preto ten, že tieto fondy dosahujú pre svojich investorov vyššie výnosy ako indexy. To sa však nedeje.
Mnoho ľudí sa domnieva, že investovanie je nebezpečné, pretože závisí od faktorov, nad ktorými nemajú kontrolu. Centrálne banky, úrokové sadzby, geopolitika, rast ekonomiky, volatilita, slobodomurári, atď. sú len niektoré z nich. Skutočnosť je však oveľa prozaickejšia : ak chcete zistiť, odkiaľ vám pri investovaní hrozí najväčšie nebezpečenstvo, pozrite sa do zrkadla.
Obľúbenou témou tohto blogu je, že namiesto hľadania “víťazných” investičných stratégií a geniálnych investičných manažérov by sa drvivá väčšina investorov mala sústrediť na minimalizáciu nákladov – teda investovať pomocou jednoduchých a lacných ETF. Väčšine profesionálov sa, po odrátaní všetkých nákladov a poplatkov, nepodarí dosiahnuť lepšie ako priemerné trhové výnosy. Nemá preto zmysel im tieto vysoké poplatky platiť.
Nedávny výskum medzi “mileniálmi” v USA ukázal, že až 80% z nich túži stať sa bohatými. A 50% z nich uviedlo, že jeden z ich hlavných životných cieľov je stať sa slávnymi.
Koncom minulého roka som narazil na prieskum*, ktorý robila americká banka Capital One na vzorke 1.400 “mileniálov” (teda ľudí narodených medzi rokmi 1978-1998, no definície sa rôznia). Po prečítaní titulku tlačovej správy mi “spadla sánka”: 2/3 “mileniálov” nechcú byť milionári.
Ceny bývania na Slovensku už niekoľko rokov utešene stúpajú a začínajú sa približovať k historicky rekordným úrovniam. Najviac stúpa cena malých bytov. Tu je citát z článku na túto tému (s veľmi hlúpym názvom), ktorý som čítal prednedávnom: “To, čo tlačí ceny jednoizbových bytov nahor, je najmä ich dostupnosť. Siahajú po nich zväčša mladí ľudia, ktorí si našli prvé zamestnanie a chcú investovať do svojho prvého bývania, ale aj mladé rodiny, ktorým by banka na väčší byt nedala hypotéku”.
Ak investujete krátkodobo, podľa toho, aký má váš obľúbený “guru” (alebo vy sami) názor na to, čo sa udeje s cenami akcií, zlata, ropy, dlhopisov zajtra, o týždeň, alebo v priebehu mesiaca, garantujem vám, že skôr či neskôr budete nepríjemne prekvapení. Pretože je jedno, koho počúvate – či je to guvernér národnej banky, Kyiosaki, česká ekonómka alebo samotný D. Trump – nikto nemá ani šajnu, ako sa budú finančné trhy v krátkodobom horizonte vyvíjať.
Kedy ste naposledy použili písací stroj? A videli ste ho vôbec niekedy? Ja som sa s ním posledný krát stretol zhruba pred 20 rokmi. Dnes podľa mňa veľká časť ľudí ani netuší, čo by to tak mohlo byť. A pritom ešte relatívne nedávno sa bez neho nezaobišla žiadna kancelária a na mnohých stredných školách bol povinný predmet Strojopis. Písací stroj dnes nájdete jedine v technickom múzeu.
Zábavná správa z Financial Times: zamestnanci banky Morgan Stanley sa súdia so svojim zamestnávateľom, pretože podľa nich zle manažovala ich dôchodkové úspory*. Konkrétne namietajú výšku poplatkov a výber fondov. Boli to všetko in-house fondy, teda také, ktoré spravuje priamo Morgan Stanley, a podľa navrhovateľov boli riadené s cieľom zabezpečiť profit pre banku a nie výnosy pre investorov.
Každý z nás už riešil, rieši, alebo bude riešiť otázku bývania. Väčšina ľudí považuje za ideál kúpu vlastného bytu alebo domu. Náš dom je náš hrad. Je to miesto, kde sme vyrastali, kde vychovávame naše deti, kde prežívame intímne chvíle, kde sa môžeme prísť skryť pred všetkými, kde sme v bezpečí. Náš dom alebo byt je do istej miery našim vlastným odrazom. Bývanie je veľmi intímna, emocionálna záležitosť. A všetko toto v nás nepriamo vytvára pocit, že takúto osobnú “vec” by sme mali vlastniť. Mala by byť naozaj naša. Okrem toho, je to aj otázka akéhosi “statusu” – ak bývate “vo svojom”, môžete o sebe smelo povedať, že ste v živote niečo dosiahli. Nie všetci to však vidia rovnako.
Jedným z najdôležitejších faktorov pri investovaní je správne nastavený časový horizont. No nie jediný. Rovnako dôležité je nastavenie vašich očakávaní – nerealistické očakávania vás totiž môžu dostať do veľmi nepríjemnej situácie. A nielen pri investovaní.
Pred nejakým časom som narazil na článok s titulkom “Slováci nemajú trpezlivosť na dlhodobé investovanie“. Článok sa odvolával na štúdiu, ktorú si nechala urobiť jedna správcovská spoločnosť. Jej záver bol, že len 16% opýtaných si myslí, že investičný horizont 20 a viac rokov je pre investície ideálny a tretina respondentov považuje takýto časový horizont za príliš dlhý.
Predtým, než začneme hovoriť o tom, do čoho sa dá investovať, mali by sme aspoň pár slovami naznačiť, čo to vlastne to investovanie je. Takže – investovanie znamená poskytnutie peňazí alebo kapitálu za nejakým účelom (firma, projekt atď) TERAZ, s cieľom dosiahnuť NESKÔR nejakú formu profitu alebo príjmu. Ten môže mať formu jednorazového zisku, zvýšenia hodnoty vášho kapitálu, úrokov alebo dividend.
Tento blog je primárne o pasívnom investovaní pomocou ETF, pretože som pevne presvedčený, že to je najlepší prístup k investovaniu pre väčšinu ľudí. No existujú aj iné spôsoby rozumného investovania, ktoré nemusia vždy zahŕňať ETFká. Dva z nich by som vám chcel dnes predstaviť. Predtým však obligátna, drobná technická poznámka – nie som finančný agent ani poradca a toto nie je ponuka na investovanie, nákup ani predaj ničoho. Len môj osobný názor na to, do čoho investovat.
W. Buffett patrí už dlhé roky medzi najhlasnejších kritikov hedge fondov, ich výkonov, ale hlavne ich spôsobu odmeňovania. Ide o slávnu kombináciu 2+20, kedy si hedge fond berie ako poplatok 2% z objemu aktív v správe plus k tomu 20% z výnosov.
Podľa rôznych prieskumov na Slovensku dáva vreckové deťom 40-70% rodičov. V susednom Česku je to viac ako 80%. To nie sú úplne zlé čísla. V protiklade s tým sú výsledky prieskumov o úrovni finančnej gramotnosti, ktorá je katastrofálna.
Predstavte si, že je 31.5.2000 a vy ste sa práve rozhodli začať pravidelne investovať sumu 100 USD mesačne. Plánujete to robiť ešte aspoň 15 rokov. Ale do čoho? Akcie? Dlhopisy? Komodity? Nehnuteľnosti? Alebo možno nejakú kombináciu? Je to ťažké rozhodovanie a vy sa z toho neviete nijako “vysomáriť”.
Nedávno som narazil na info (via Ben Carlson), že Národná asociácia správcov vysokých škôl a univerzít (amerických) zverejnila svoju každoročnú Analýzu endowment fondov*. Tá obsahuje detailný rozbor alokácií do jednotlivých tried aktív a výnosy v rôznych časových obdobiach 812 fondov, patriacich pod alebo podporujúcich americké školy a univerzity.
O tom, že finančná nezávislosť sa dá dosiahnuť jednoducho, hoci v žiadnom prípade nie ľahko, som už písal tu. To, ako rýchlo sa vám to podarí, závisí len od 2 vecí – koľko percent zo svojho príjmu pravidelne sporíte a investujete, a aký výnos zo svojej investície dosahujete.
Každý investor, ktorý číta noviny, sa práve teraz asi necíti úplne v pohode. A niet sa čomu diviť : americké akcie klesli o cca 12% so svojich rekordných hodnôt, index MSCI World je na tom veľmi podobne. Ceny akcií na rozvíjajúcich sa trhoch “spadli ako gate”. Objavujú sa pochybnosti o stave svetových ekonomík. Čína spomaľuje. Švédsko sa pripojilo ku krajinám so zápornými úrokovými sadzbami. FED váha so zvyšovaním sadzieb. Dolár oslabuje. Zlato stúpa. Vojna v Sýrii pokračuje. SMER vyhrá voľby.
Od 1.1.2016 platí na Slovensku novela Zákona o dani z príjmov, ktorá oslobodila od dane príjmy z predaja cenných papierov a iných nástrojov. Podmienkou je, aby sa predaj zrealizoval na organizovanom trhu a aby investor držal tieto cenné papiere dlhšie ako 1 rok. Dlhodobí investori, ktorí investujú sami, napr. priamo do akcií alebo pasívne pomocou ETF (Exchange Traded Funds), tak získali oproti aktívne riadeným podielovým fondom, ktorých sa táto úľava netýka, ďaľšiu podstatnú výhodu. Tou prvou výhodou sú nižšie náklady.
Kniha “Deep Survival” od Laurencea Gonzalesa je jedna z najlepších kníh, aké som kedy čítal. Autor je akrobatický pilot (okrem iného) a téme “prežitia” sa venuje viac ako 40 rokov. V knihe analyzuje mnoho nehôd a kritických situácií, do ktorých sa ľudia dostali, či už vlastnou vinou, alebo zhodou náhod. Skúma, čo z toho, čo účastníci týchto nehôd urobili alebo neurobili, malo najväčší vplyv na výsledok. Ako hovorí podtitul knihy: Kto prežije, kto zomrie a prečo.” No nie je to len o tom, čo sa stane, ak stroskotáte na otvorenom mori.
Konečne začalo snežiť! Kým sa rozhodnete, či pôjdete von postaviť snehuliaka, alebo radšej odhrniete sneh z chodníka, aby si poštárka nezlomila nohu, môžete využiť čas na tiché zamyslenie sa nad vašimi financiami.
Blíži sa koniec roka, Vianoce zúria na plné obrátky, a pomaly je tu čas bilancovať. Ako každý rok, aj teraz sa objavia dobráci a “experti”, ktorí vám prezradia, do čoho ste mali investovať minulý rok. Niektorí sa “hecnú” a ponúknu zaručené typy, do čoho investovať v budúcom roku.
Som presvedčený o tom, že investovanie do indexov pomocou ETF je najoptimálnejší spôsob investovania pre väčšinu investorov. Zároveň je mi ale jasné, že stále bude veľký počet tých, ktorým takýto spôsob investovania nevyhovuje. Z rôznych dôvodov – netrúfajú si samostatne nakupovať fondy, neveria brokerom, nechcú tomu venovať ani trochu zo svojho času, je to pre nich príliš komplikované.
Jedna žena sa raz rozhodla, že vyhrá lotériu. Každý deň chodila do kostola a modlila sa: Dobrý Bože, daj nech vyhrám lotériu. Ubiehali mesiace a stále nič. Jej modlitby dostali vyčítavý podtón: Dobrý Bože, prečo nedáš aby som vyhrala?!? Veď sa každý deň modlím! Jedného dňa zahrmelo, objavil sa Boh a hovorí jej – Dobre, splním tvoje želanie. Ale potrebujem, aby si aj ty niečo urobila pre mňa! Samozrejme, čokoľvek povieš, hovorí žena. Buď taká láskavá a kúp si LOS!!!
V piatok som si prečítal zaujímavú správu – v októbri bolo až 31.000 dôchodcov v exekúcii a Sociálna poisťovňa im musela zrážať z dôchodku. Na začiatku roka ich bolo o 2000 menej. Najčastejším dôvodom exekúcie sú pohľadávky z nákupov, neplatenie odvodov, daní, ciel a samozrejme úvery.
Kúpa auta je pre väčšinu domácností druhý najväčší výdavok, ktorý kedy urobia (hneď po bývaní). Veľká väčšina z nich si však (podľa môjho názoru) kúpi drahšie auto, než na aké majú. Nehovoriac o tom, že mnohí si auto kupujú na úver (alebo leasing), čo je pre ich finančnú situáciu úplná katastrofa. Pretože auto je jedna z najhorších investícií, aké existujú (ak práve nie ste taxikár).
Nedávno som v Denníku N čítal úrivok z knihy Ľudovíta Ódora Investovanie z nadhľadu. Témou bol ideálny rodinný rozpočet. Dopadlo to klasicky cimrmanovsky – zažil som moment očakávania (po prečítaní titulku) a moment sklamania (po dočítaní článku).
Osobné financie sú jednou z takých oblastí, kde dobrý plán je nevyhnutnosťou. Mnohí ľudia si však “dobrý” zamieňajú s “komplexný”. Komplexita je v tomto (ale aj v mnohých iných) prípade skôr na škodu. Ja osobne pri plánovaní investícií (a financií všeobecne) uprednostňujem, aby to bolo zhruba správne, než aby som sa pomýlil na 3 desatinné miesta.
Nedávno som písal o tom, ako financovanie nákupov spotrebného tovaru pomocou úverov ničí vaše šance na dosiahnutie finančnej nezávislosti a slobody. Primárnym dôvodom je to, že možnosť kúpiť niečo na úver motivuje ľudí kupovať veci, na ktoré reálne nemajú, a tým pádom by si ich vôbec nemali kupovať. Sekundárnym dôvodom je to, že nákupom na úver si dané veci a služby kupujú výrazne drahšie ako v hotovosti. V skratke je to jednoduchý, dvojkrokový recept na cestu do finančného pekla.
Kedysi dávno som bol v kine na film Vyhrál jsem v loterii s Paolom Villagiom (preslávil sa filmami o účtovníkovi Fantozzim). Klasická talianska bláznivá komédia. Hlavný hrdina – popletený novinár Ciottoli – v jednej scéne potrebuje získať písací stroj (ukryl doň výherný los). Príde na aukciu, v ktorej sa ten písací stroj predáva, a je v tej aukcii jediný záujemca. No keď zaznie vyvolávacia cena, Ciottoli hneď prihodí. Prekvapený vedúci dražby už-už ide odklepnúť obchod, ale nervózny Ciottoli opäť prihodí. Vedúci aukcie chce znovu zvolať “Predané!”, no Ciottoli znova prihodí (lebo to sa na aukciách robí). Takto neustále zvyšuje cenu, hoci nemusí, až kým ju nevyženie na mnohonásobok pôvodnej vyvolávacej.
Základnou charakteristikou finančne nezávislého človeka je, že jeho peniaze pracujú pre neho, výnosy z nich pokrývajú všetky jeho nevyhnutné výdaje, a on/ona si môže so svojim časom nakladať, ako uzná za vhodné. Základnou charakteristikou človeka, ktorý finančne nezávislý nie je, a ani nikdy nebude, je to, že nemá žiadne peniaze, ktoré by pre neho pracovali. Naopak, on pracuje pre cudzie peniaze. Zlými finančnými rozhodnutiami odsúdil sám seba na doživotné nútené práce pre iných ľudí. Typickým chovaním takýchto ľudí sú nákupy na úver.
A nekradnúť?!? Ou jes!!! Dá. Finančná nezávislosť je trochu kontraintuitívny pojem. Mnoho ľudí totiž automaticky predpokladá, že na jej dosiahnutie potrebujú obrovský príjem. A keďže obrovský príjem nemajú, tak na vytvorenie svojej finančne zabezpečenej budúcnosti rezignujú už vopred. To je veľká škoda, pretože dosiahnutie finančnej nezávislosti a slobody nezávisí primárne od výšky príjmu, ale od sumy, ktorú ste schopní pravidelne investovať.
Investovanie je často prezentované ako zložitá činnosť, na ktorú je lepšie si najať odbornú pomoc. Iste, investovanie môže byť komplikované. No pre väčšinu ľudí sú komplikované investície nepotrebné a častokrát skôr kontraproduktívne. V skutočnosti investovanie zďaleka nie je len pre ľudí s IQ nad 150.
Toto je príbeh s poučením na konci. Ale pozor – je to vymyslený príbeh. Akákoľvek podobnosť jeho protagonistky Petry so skutočnou osobou je len náhodná, hoci pravdepodobná. Podobnosť Jany so skutočnou osobou je veľmi, veľmi nepravdepodobná. A to je veľká škoda. Pretože sporenie je naozaj dôležité.
Kto by nechcel byť milionár?!? Toto je, samozrejme, téma, ktorá zaujíma veľa ľudí. Stačí ju zadať do “gúglu” a hneď sa na vás vyroja dobráci s radami, ako obchodovať na Forexe, príp. ako si zaobstarať “milionársku myseľ”. No jasné.
Kurt Vonnegut a Joseph Heller sa raz stretli na párty, ktorú organizoval známy hedge fund manager v New Yorku. Počas ich rozhovoru sa Kurt Vonnegut pýta : “ Vedel si, že náš hostiteľ zarobil len za včera viac, ako tvoja Hlava 22 zarobila za celý čas, odkedy si ju napísal?”.
Pláž, businessman, rybár a jeho odpoveď. Jedného dňa (bolo to v pracovný deň doobeda) sedí si rybár na pláži a relaxuje. Vtom ide okolo neho úspešný businessman. Keď zbadá ničnerobiaceho rybára uprostred pracovného dňa, hneď sa mu zjavia pred očami všetky poučky z múdrych kníh o tom, ako efektívne využívať čas a pobúrene sa rybára spýta, prečo tu len tak vysedáva a nerobí radšej niečo užitočné.
Pri pátraní po ceste k finančnej nezávislosti nepochybne narazíte na veľké množstvo odpovedí – niektoré jednoduchšie, niektoré komplikovanejšie, niektoré vyslovene nebezpečné. Bombardujú vás finanční poradcovia, bankári, poisťovne, prípadne rôzni týpkovia na internete a každý z nich má pre vás nejaké riešenie. Ako si vybrať?!?
Takže 40ka je za vami. Keď sa pozriete za seba, môžete byť spokojní. Kariéra sa celkom pekne rozvinula, s manželkou (manželom) vám to klape, deti utešene rastú, máte kde bývať, aj auto je celkom pekné. V zime si chodíte zalyžovať do Álp, v lete k moru, sem tam nejaká tá exotika. Život je krásny, nemáte sa na čo sťažovať.
Stačí, ak zadáte vašu emailovú adresu a informácie o najnovších článkoch, podcastoch, videách a knihách budete dostávať prostredníctvom pravidelného newslettera.
Cookies
Na správne fungovanie našej webovej stránky a analýzu návštevnosti používame súbory cookies. Tie zaznamenávajú, ako dlho sa na stránke zdržíte a ktoré podstránky si prechádzate. Cookies používané na našej webovej stránke nám neumožňujú konkrétnu identifikáciu používateľa. Detailnejšie informácie a nastavenia jednotlivých kategórií cookies nájdete v sekcii Nastavenie súkromia.